| Mario1994 a întrebat:

Hey! big grin Frizer sau bucatar? Cine castiga mai mult in domeniu? Care sunt avantaje si dezavantaje la toate cele doua meserii mentionate de mine? Va pup

25 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă tu ești cea din poză, ti-ar sta mai bine ca și coafeză

| mgtow a răspuns:

Bucatar pentru ca e important sa stii cum se face mancarea. Daca nu sti sa faci mancare e greu sa traiesti viata de zi cu zi.

| AlexDarius3 a răspuns:

Fratele meu e frizer şi câştigă bine şi nu numai la muncă ci şi prin sat, toţi cer să fie tunşi de el şi câştigă enorm.

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Hey. big grin Ii merge bine, ma bucur pentru el. big grin E grea meserie de frizer? Nu stiu cat castiga frizeri la sat :d

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

E obositoare rău, când mai vine pe acasă în sat toata ziua tunde şi nu glumesc când zic că tunde toată ziua. Dar bineînţeles că şi când merge acasă la el la oraş tunde la muncă toată ziua deci îţi trebuie răbdare.

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Te cred. Dar totusi, el cum vrea sa programeze. Dar ii place frizeria? Cat ia de la fiecare client?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

Dacă vrea un prieten să îl tundă îl sună şi programează ora. Frizeria normal că îi place că doar nu o făcea din scârbă. Preţurile depind, dacă cineva vrea doar să fie tuns în cap 15 lei, dacă cineva vrea să fie tuns şi în cap şi barba 35 de lei şi ar încasa în jur de 120-160 de lei pe zi.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

Mereu îşi flutură banii în faţa mea ca să îmi facă în ciudă laughing

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

La sat cel puţin, la oraş e altă treabă. Nu mă întreba cât câştigă la oraş că nu ştiu.

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Nu te mai intreb laughing Scuze, domnule. E bine si asa pentru fratele tau. laughing E meserie buna in care poate castiga cati bani vrea. Macar ca tunde bine si are clientela, asta e important laughing De ce sa iti faca in ciuda? laughing) Tu in ce domeniu lucrezi? Eu nu stiu ce sa aleg ca fata, bucatareasa sau frizerita. laughing Mor

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

Am 15 ani sad.

| RAY a răspuns:

Frizer

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Omg. Mulți înainte laughing

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Si de bucatar ce spui? happy

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

Mersi big grin

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Si e multumit de banii aia? laughing

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Mario1994):

Ăia-s doar banii pe care îi primeşte la muncă în fiecare zi, pe lună câştigă mai mult + pariuri sportive, mai munceşte şi gagică-sa, prinţ faraon ce mai vrei rolling on the floor?

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Nu-mi place

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Ce sa zic. laughing

| Mario1994 explică (pentru AlexDarius3):

Intr-o luna un frizer a scos 3500 lei maxim..Sunt bani. laughing

| OldSoul a răspuns:

Eu as zice ca frizer.
Sa zicem ca faci o tunsoare in 30 de minute, la pretul de 20 de lei.
10 ore de munca pe zi, 400 de lei.
Deja, iti faci o idee cam ce castig ai.
Acum desigur, sa zicem ca 25-50% se duce pe utilitati si chirie.
Asta considerand ca vrei totusi sa faci asta intr-un oras undeva unde sa fie clienti.
Si da, ce e drept, pot sa fie zile in care faci doar 100 de lei.
Depinde de noroc, depinde de zona, depinde de ce riscuri esti dispusa sa-ti asumi.

In schimb, la bucatar, probabil avantajul e ca e un job cu un venit stabil, si repectiv, nu lucrezi cu straini.

| Mario1994 explică (pentru OldSoul):

Bună seara. big grin Înțeleg! Ma gandesc cati bani scoate un frizer cu mare experienta. O duc bine cei frizeri. happy Numai cei cu talent si cautati de toti, desigur. Dar ca bucatar e stresant, merita sa lucrezi ca bucatar? Nu stiu ce salarii bucatari. Ca frizer trebuie sa fii sociabil cu toti clientii, dar eu nu sunt sociabila, sunt retrasa. laughing

| OldSoul a răspuns (pentru Mario1994):

Adriana draga mea laughing Cu socializarea, te decurci tu, o sa-ti dai drumul pe parcurs la vorbe laughing
Vei da de multa lume, unii te vor face sa socializezi, fie ca vrei fie ca nu vrei laughing
Trebuie doar sa vrei si tu la randul tau sa socializezi si asa iti vei da drumul.

De bucatari, nici eu nu stiu, dar cu responsabilitatile ai dreptate laughing

Iti place sa gatesti?

| Mario1994 explică (pentru OldSoul):

Dar asa sunt eu retrasa, nu vorbesc cu oricine. laughing Dar recunosc ca imi place sa gatesc la nebunie. Problema ca daca o sa fiu angajata la un restaurant, o sa depind de seful, sa ma misc una dupa alta, sa lucrez si peste program si de sarbatori, poate. laughing O sa am program dupa ce vrea seful, de exemplu doua zile la munca, doua zile libere sau o zi de munca, o zi libera. laughing E groaznic.

| OldSoul a răspuns (pentru Mario1994):

Deocamdata esti retrasa, in viitor, cine mai stie laughing

E bine ca stii sa gatesti, sunt sigur ca vei cuceri la viata ta 2-3 barbati doar prin abilitatea asta laughing
Dar sa revenim laughing

Stiu ce zici, in referire genul asta de responsabilitati, si respectiv notiunea de program ma sperie si pe mine laughing Deci, as putea spune ca te inteleg.

In alta ordine de idei, sunt curios cum gatesti laughing