| popalexandra1234 a întrebat:

HEY.Eu vreau la medicina.Intrebarea mea este:O sa pot dupa ce termin facultatea sa iau o pauza de un an, doi inainte sa fac rezidentiatul sau trebuie imediat dupa ce termin facultatea si dau examen si il iau sa incep sa lucrez ca medic rezident? Multumesc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iei pauza cat vrei tu, dar dupa 6 ani de facultate si cu inca 4-5 de rezidentiata in fata pana iti termini studiile chiar crezi ca iti mai permiti sa mai pierzi ani aiurea?

| popalexandra1234 explică (pentru suntserios):

Chestia e ca eu vreau sa calatoresc in toata lumea si nu pot inainte de facultate ca o sa am 18 ani si dupa as avea 25 deci ar fi mult mai ok(nici parintii nu ar zice nimic).La 18 inca depind de ei.Si mi-e frica ca daca nu o sa o fac atunci, cand incep sa lucrez in spital nu o sa am foarte mult timp.Pana termin rezidentiatul o sa am vreo 30-31 ani si mi se pare cam tarziu.Ai mei o sa imi zica sa ma asez la casa mea, sa am o familie si la calatorit o sa trebuiasca iar sa renunt.Si tot asa pana ajung batrana si cand o sa imi dau seama ca nu am facut-o o sa regret mult.Trebuie sa o fac cand sunt tanara si libera, fara o familie pentru care sunt responsabila, fara o slujba asa de importanta.Deci stii sigur ca ppt sa iau o pauza dupa facultate, ca imi e frica ca nu se poate.Mersi pentru raspuns. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai 18 sau 25 tot dependeta de parinti esti pana nu lucrezi si ai propriu venit... ma rog e doar parerea mea...