| Gabi778 a întrebat:

Hey! Pentru rezidențiat in specialitățile chirurgicale, cu precadere cardio-vasculara sau ginecologie, este absolut necesara efectuarea stagiilor in afara pentru performanta? Cat timp se pleaca pentru astfel de stagii? 1 luna, 2, 1 an? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu poți invata totul aici, deci un stagiu in afara ar fi util. Maxim 1 an ar dura vreunul, in medie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rezidentiatul/stagiatura dureaza 4 ani de zile si se face in cadrul unui spital, dupa terminarea facultatii de medicina, sectia chirurgie.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt 5-6 ani. 4 ani sunt la specialități clinice, nu chirurgicale.