| Feri5 a întrebat:

Hey! Știe cineva ce înseamnă credite de studiu sau credite transferabile? Se folosesc prin universități și se zice ca trebuie sa ai 360 de credite de studiu pentru a îndeplini o anumită cerința...

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Sunt un fel de unitate de masura academica. Citisem undeva ca un cred ar treobi sa corespunda la 30 de ore de munca. Adica e o modalitate de a masura dificultatea unei materii. De asta optionalele au cate 2 credite si materiile mai importante au 4 credite. Sunt pur si simplu o convenție.

2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Fiecare materie are un numar de credite, de exemplu Fiziologia poate avea 3 credite, Anatomia 4 credite etc. In total pe semestru sunt un numar de credite (de exemplu 30, daca aduni toate creditele de la toate materiile iti da 30) deci pe an o sa fie 60 de credite. In cazul asta 6 ani de facultate vor duce la un total de 360 de credite.

| Feri5 explică (pentru MadRaven):

Știu cum e calculul cu creditele, dar ce sunt ele?!