| Feri5 a întrebat:

Am o întrebare de care am nevoie de un răspuns. Dacă fac medicina și rezidențiatul aici, in România, ma pot angaja ca medic in SUA? Intreb deoarece vreau sa știu pentru ca in caz contrar as vrea sa fac medicina in SUA

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Prima universitate din lume e Oxford. Princeton e locul 6, Harvard locul 7 si Yale locul 8 (nu sunt 100% sigura ca ordinea se schimba). Dar desi la nivel de universitate Harvard e cotata mai bine, pe partea de medicina Yale e considerat mai performanta. Dar nu conteaza sincer, daca ai norocul imens sa ajungi sa studiezi la oricare dintre ele.

10 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

USA nu recunoaște rezidențiatul din alte țări. Trebuie să treci prin examenele lor și să faci rezidențiatul lor.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu te poti angaja ca MEDIC cu rezidentiat facut in RO.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa multe echivalari si examene vei putea. Dar dioloma aia nu are aceeasi valoare ca in UE.

Cat despre facultatea de medicina in SUA... ai 50k dolari pe an doar pentru studii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezidentiatul din romanica nu e recunoscut in USA.
Stiu pe cineva care a reusit sa termine medicina in romanica, si cand a ajuns in USA a lucrat ca asistenta, nu ca medic. A facut 6 ani de facultate si dupa ce a ajuns in USA a mai facut inca 5 ca sa isi echivaleze diploma de medic.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Oh, ce greu! Poți să-mi explici cu ce diferă rezidențiatul de la noi față de cel din USA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Pai in primul rand e vorba de corectitudine. Adica nu e drept ca unu care vine din romanica si a facut facultatea cu 2000 de euro pe an sa fie angajat cot la cot cu un absolvent al unei facultati din USA, care a platit 50-100k de dolari pe an ( si poate si mai mult).
In USA au alt sistem de invatamant, alt sistem medical, sunt mai avansati, au mai mult de invatat etc. Mai pe scurt, sunt mai bine pregatiti.

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Feri5):

Cu absolut tot. Materia, practica, spitale, materialele din spitale, e o diferenta de la cer la pamant.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Bun. Am aflat ca șansele de angajare in străinătate sunt mici, așa după părerea voastră. Ce ziceți dacă as face facultatea de medicina acolo și m-aș angaja tot acolo? Bineînțeles cu tot cu College. Ce ziceți de Harvard Medical School? Vreau niște informații pentru ca sunt prețioase pentru mine...

| Eireann a răspuns (pentru Feri5):

De ce Harvard? De ce nu Yale care e mai bine cotata?

| Feri5 explică (pentru Eireann):

Vorbești sigur de Yale? Eu voiam sa merg și la Yale dar credeam ca este mai scumpă decât Harvard... Harvard e prima universitate din lume... și e cam scumpă, dar lucrurile de rezolva pentru ca Primești burse și ajutoare financiare plus ca eu in SUA am multe rude. Deci dau la Yale?