| corina6859 a întrebat:

am si eu o problema si am nevoie de ajutor, de la început am sa spun ca vreau sa fiu vedeta ca Selena Gomez si astea, nu prea ma interesează faima.Am 14 ani si de anul trecut a început sa imi placa foarte mult actoria, dar ai mei imi spun mereu ca nu ai ce sa faci cu actoria in ziua de azi, daca le spun ceva imi zic ca "Tu visezi cu ochi deschiși", ei m-au înscris la cursuri de muzica pe care nu le suport imi e scârba sa ma prezint, ei cred ca doar muzica contează si ca eu trebuie neapărat sa fac muzica, nu ma asculta cand le spun ca nu imi place muzica si ca nu ma atrage imi spun chestii de genul"Tu esti mica acum, nu stii tu ce sa alegi", "Noi știm ce e mai bine pentru tine", nu mai suport nu pot face nimic sa schimb asta, si stim cu toti ca in ziua de azi fara bani nu prea poti face nimic, eu am 14 ani nu am de unde sa dau șpagă zeci de milioane, si sunt si dintr-un oras mic, la noi nu se fac casting -uri. Îmi e foarte greu mereu plâng când ma gândesc ca pot face ceva ca sa fac ceea ce imi place, actoria.
Nu stiu ce sa fac va rog ajutati-ma.
Funda.

Răspuns Câştigător
| MyShadow a răspuns:

Esti mica, o sa vezi mai incolo cum e viata. O sa iau trei cai, okey?
1 Muzica. O sa faci asa cum spune tatal tau/ mama ta si o sa contui. Insa iarta-ma, exista in lumea asta mii de voci, insa ca sa reusesti nu-ti trebuie doar asta, iti mai trebuie : aspect ( asta este adevaraul), relatii, talent, bani, noroc. Dupa parerea mea sa fi cataret e ca si cum ai spune ca est pe muchie de cutit. De obicei nu tine, sau daca e asa, dupa o anumita varsta nimeni nu te cauta. Nu e o meserie de viitor. Daca vrei poti sa gresesti la orele de muzica, sa para ca nu reusesti, ca nu ai voce.
2. Actoria. Nici ea nu e. Ai putea sa mergi la scoala, probabil se fac scenete si sa vezi daca poti. Daca reusesti sa surprinzi, ai talent, asteapta pana te faci mai mare, ia multe concursuri si arata-le alor tai ca poti sa fi actrita. Dar nu uita, e foarte greu sa fi remarcata, iar de multe ori nu ai nici rol, deci nici ban.
3. O viata normala. Poate iti place si altceva in afara de ele, este foarte greu sa ai o viata doar din ele. Gandeste-te cati bani o sa arunci, castigi x milioane si arunci y pe publicitate si haine, pentru ca daca apari de doua ori in aceeasi ciorapi e crima. Poate peste cativa ani o sa stii mai bine ce faci cu viata.
Orice ai alege, sa nu uiti ca ai tai te iubesti, si deci, nu sunt asa cum ii vrei, iti vor binele. Daca vrei ai putea sa... cred ca te pot ajuta ca sa vezi daca ai talent. Nu pot sa spun aici despre ce e vorba pentru ca e mai complicat, insa daca vrei putem vorbi. Si inca ceva, sunt fata si nu trebuie sa ne vedem, sa nu crezi ca am ganduri negre. Insa si eu sunt in aceeasi situatie, am talent la ele, dara i mei nu cred ca voi reusi. Daca eu nu pot face ce vreau, macar tu sa poti.

6 răspunsuri:
| slyzor a răspuns:

Te duci la cursuri de muzica la voce sau instrument? In legatura cu actoria du-te la un casting macar asa de proba sa vezi daca chiar ai o chemare si mai batei la cap pe parintii tai sa te duca daca se iveste ocazia nu costa nimic doar sa ai talent asa cum zici tu.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfătuiesc să te remarci în fața părinților tăi printr-o reprezentație de actorie(adică fă și tu o scenetă-singură sau cu alți prieteni). Ai o vârstă foarte favorabilă pentru actorie pentru. ca trebuie să te form3ezi oarecum în lumea asta. Nu contează orasul în care esti conteaza doar sa ai ambitie.( ca o mica paranteza, la ce fel de muzica faci tu pregatire, pentru ca genul populara, jazz sau instrumentistii nu mai castiga bine, insa daca esti la pop, rock, sau haouse ai sanse ca pe viitor sa castigi mai multi bani decat in muzica. Roagă-l mai mult pe tatăl tău, pentru că e bărbat iar tu esti fata(o legatura mai mare intre tata-fata decat tata-fiu) daca convingi unul dintre parinti(cel mai ingaduitor) il vei convinge si pe celalalt. În orice caz ar trebui să vorbești cu ei pe rând, si daca zici ca iti place actorie; prefăte si tu ca plangi sau chestii din astea. Astept funda!
Bafta!

| onasis1961 a răspuns:

Faci pe placul părinţilor până ajungi să dai la facultate şi atunci dai la actorie şi rezolvi ambele probleme! Baftă! Să fii iubită maxim!

| Crashhunter a răspuns:

1-Scuze,dar eu detest chestiile de genu"Vreau sa fiu ca Selena GOmez,Hannah Montannah sau cum o cheama si altele". Sunt rocker si ma enervez incredibil de usor cand vad ca pe o planeta ca a noastra unde lumea se prabuseste in jur,oamenii se mananca intre ei(La figurat),jigniri si injurii aduse tuturor oamenilor importanti de catre diferiti "Ciumpalaci"care nu au treaba cu planeta asta, crescand in lux, intre Limuzina lui tati si McLaren-ul lu mami.E greu sa realizezi, cand "aterizezi" din lumea aia in lumea reala, asta in care mancam o paine cu iaurt pe zi si ne chinuim sa facem eforturi pentru supravietuire.Si eu sunt de varsta ta, doar ca jumatate din mintea mea e lumea reala si cealalta jumatate e imaginatia, in care ma pot retrage oricand pentru relaxare.Deci,sunt 100% ca sunt pesimist si poate chiar orgolios,dar trebuie sa recunoastem ca in timp ce, si vorbesc pentru cei care ma inteleg, realmente ne chinuim sa traim in tara asta, niste "Matze" canta si danseaza din cauza fericirii si exstazului prin care trec. Poate ca si ele au inceput de jos(Desi ma indoiesc, taicasu lu Miley e muzician country si din cate am auzit a avut niste maruntis)dar acum li s-a urcat la cap.Nu le condamn.Si eu as face la fel.Toti am face-o.Dar m-as condamna daca as incerca sa ajung faimos avandu-le pe ele ca model.
2-Pentru viata ta:
-parintii tai sunt extrem de vinovati.Nu e normal sa nu iti asculti copilul. Daca vrea sa devina gunoier, sa devina. Daca vrea avocat, sa devina.Eu nu l-as opri sa isi implineasca visul.Bine,ca vrea sa devina dealer de droguri normal ca as comenta, dar asa.Sincer,si mie imi place actoria.E o optiune pentru viitor, asa ca merita.
2-Nu te stresa in halul asta.Tu ai vointa personala.Nu iti trebuie urgent cursuri de actorie, mai ai timp.In legatura cu muzica, daca e vorba de muzica clasica nu te opune, e bine pentru tine. Daca e vorba de "Ursuletu' Martinel"sau"Bobocelu Fermecat" iti spun sa iti restabilizezi stilul de muzica, parintii tai spunand ca muzica e benefica.Asa e.Perfectioneaza-te intr-un instrument.De exemplu, eu cant la chitara dar si vocal.Si ma relaxeaza.E bine. Explica-le parintilor tai ca ai o varsta.Ai buletin.Meriti mai mult decat ordine. Daca ai reusit sa ajungi pana la 14 ani, inseamna ca meriti ceva. Unor prieteni de-ai mei le-a rama doar strada, scapand de asistentii sociali.Acum au 20-21 ani.Si ii admir din plin. Unul studieaza Dreptul.ALtul este violonist.Au trait 4 ani pe strazi.Mancau din ce reuseau sa fure sau ce le mai aduceam eu si cu alti amici.O viata extrem de chinuita.Si au reusit totusi.Au ajuns acolo unde niste copii cu conditii nu ar fi putut.Sunt mandru de oamenii ca ei.Intelege ca tu ai 14 ani.AI 14 ANI.Nu trebuie sa iti spui punctul de vedere.TREBUIE SA IL IMPUI! E viata ta, iar in caz ca se va duce de rapa va trebui sa iti asumi vina desi nu este a ta.Macar daca gresesti, sti ca e greseala ta.Nu platesti consecintele greselilor altora.
Atat am avut de spus,sincer imi cer scuze pentru cat am scris, dar nu suport gandul ca unii parinti taie efectiv linia orizontului in viata cuiva, oferindu-i alternativa personala.Iar daca actoria e "suflata", dupa cum spun ai tai, tin sa te informez ca Actori ca Johnny Deep sunt platiti incredibil de bine.Acum,nu iti garantez ca ajungi tu Sharon Stone, dar oricum ar fi trebuie ca Romania sa sparga granitele astea.SA stii ca un roman poate juca intr-un film de succes fara a fi intrebat "De unde esti?". Maia Morgenstern a reusit si uite in ce filme a jucat.A avut succes.Iti urez si tie acelasi lucru.In rest, toate cele bune, o vara(cat a mai ramas) linistita si multa bafta!

| corina6859 explică (pentru MyShadow):

Acesta este Id-ul meu sweet_love_game@yahoo.com, putem vorbi mult, mai mult.

| MyShadow a răspuns (pentru corina6859):

Te-am bagat in lista