| EsteraIulia1918 a întrebat:

Dau funda celui caruia imi enumera cat mai multe aspecte negative cu privire la farmacie.
Referitor la medicamente, nu stiu. Orice stiti, dar din surse ok. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

96% dintre medicamente te videca de o boala, si iti induc alte boli sau complicatii.
Sau mai exista si acele cazuri, si ele relativ des intalnite, cand le iei si nu te ajuta in nici un fel.
Eu stiu una, si nu e inventie, e constatare. Cand am ajuns in Germania, mi-am ales un medic la intamplare, la fel ca maica-mea si frate-meu. (ei au ajuns aici inaintea mea cu vreo 2 respectiv 5 ani).
Acel medic s-a intamplat sa aiba si pregatire de homeopat, pe langa medic generalist. Deci, oarecum, 2 in 1, ca nessul.
Orice boala aveam, el venea cu niste prafuri din plante. (miroseau teribil de rau uneori). Dar la boli obisnuite, isi faceau efectul foarte bine. Din pacate fratele meu a trebuit sa se mute de la el, ca el e mai sensibil si face foarte repede aprindere de plamani, care cu prafurile alea nu se trateaza, si ala se incapataneaza sa nu ii dea repede antibiotic.
Dar in ce ma priveste pe mine, imi trece repede cu pulberile lui din ceapa, usturoi, urzici, coji de oua bio si dr ac u mai stie ce.
In alta ordine de idei, cred ca ai auzit de citostatice.
Si cunosti cat de cat efectul lor asupra corpului. Ei bine, atat mama cat si bunicul (tot din partea ei)
au cancer. Bunicul in stare avansata, dupa spusele medicului care l-a operat. (dar el nu stie deloc ca are cancer, habar nu are de diferenta dintre tumoare si cancer. Si cred ca e mai bine asa).
Au facut amandoi, in loc de citostatice, injectii pe baza de vasc, timp de mai multi ani. (mai contin si alte plante, dar vascul e elementul de baza).
Starea lor e stabila, multa lumee se mira cum o persoana la 86 de ani cu cancer in stare destul de grava (rudele si alte persoane cunosc adevarul), sapa prin gradina, umbla aproape la fel de repede ca taica-meu care e cu 20 de ani mai tanar, (desi bunicul are si tromboflebita, cauzata de cancer), si doarme pe vremea asta, cu maxim 3 ore de foc pe zi (e cam zgarcit, dar cand a fost bolnav si i-a fost frig, a facut foc non stop. Acum, se multumeste cu 2-3 ore).
Nu a luat medicamente aproape deloc, nu e genul care sa mearga repede la medic.

14 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Medicina are rolul ei dar preventia este mai sanatoasa. Tu cauti mwdicina alternativa?

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Nu știu cât de negative ți se par, dar îți pot spune ce mi se pare mie a fi aspect negativ...
1. faptul că doar câteva dintre farmacii sunt deschise non-stop
2.nu in toate satele /comunele exista o farmacie ceea ce este foarte nașpa
3.preturile diferă de la farmacie la farmacie și nu înțeleg de ce...că e Catena sau Myosotis și îți vinde niste ...albastru de metil de la aceași brand de ce sa coste diferit, până la urmă e aceași produs
Nu știu, mie astea mi se par niște aspecte mai negative cu privire la farmacii

| EsteraIulia1918 explică (pentru Ax3LdeV):

Din cate am inteles despre medicina alternativa, nu.

| EsteraIulia1918 explică (pentru Pisicuta_Valutza_1997):

Multumesc. Totusi nu chiar asta cautam. happy

| EsteraIulia1918 explică (pentru Ax3LdeV):

Scuze, cred ca am gresit. Daca e vorba de plante, da. Asta ma intereseaza. happy

| EsteraIulia1918 explică (pentru Ax3LdeV):

De fapt nu. laughing

| EsteraIulia1918 explică (pentru NLS):

Multumesc foarte mult de raspuns. Inca niste lucruri as vrea sa iti cer, si sper sa imi poti spune despre chestia asta cu,, medicamente'' facute din plante. Acum oamenii apeleaza la medicamente pentru ca, desi vad ca pot avea alte efecte, parca ofera totusi mai multa siguranta decat plantele. Sunt interesata sa aflu ce studii trebuie sa ai, si in ce meserii poti face chestia asta. Mai precis, ar trebui sa faci botanica, sau? Horticultura? Mi s-a sugerat ceva de genul. Ma gandeam sa merg la farmacie, din cauza biologiei si chimiei, in special chimiei. Iti multumesc pentru orice informatie.

| Ax3LdeV a răspuns (pentru EsteraIulia1918):

Eu ma uit la dr. josh axe pe Youtube, cred ca se numeate medicina ayurveda dar nu stiu exact

| NLS a răspuns (pentru EsteraIulia1918):

Fitoterapie-fitoterapeut e știința respectiv meseria care studiază plantele și efectele lor benefice pentru sănătate.
Mi am amintit încă ceva, am o verișoara, ai cărei copii, acum deja măricei, nu au fost bolnavi niciodată. Dar acei copii nu cunosc gustul bomboanelor, al sucurilor din comerț sau al ciocolatei normale. De mici i-a ținut cu sucuri din storcător, smoothie, ciocolata cu peste 70%cacao (are și f puțin zahar pe deasupra), și ghimbir in orice forma posibila. Ghimbir cu miere și lămâie cel mai mult, dar și tinctura, ceai de ghimbir sau pudra. (pudra de cumpărat mai puțin, e mult mai recomandat proaspat).

| EsteraIulia1918 explică (pentru NLS):

Multumesc sincer pentru informatii. Si interesante obiceiuri. E super sa vezi asa ceva, mai ales ca eu nu am crescut cu practica, sa-i zic asa, asta. happy

| EsteraIulia1918 explică (pentru NLS):

Si, daca tot imi raspundeti laughing se face in cadrul botanicii, farmaciei? Poate imi puteti raspunde mai rapid decat gasesc eu- aa, si, nu are legatura cu chestiile alea energetice, nu? Multumesc si sa stiti ca ma ajutati foarte mult happy

| EsteraIulia1918 explică (pentru Ax3LdeV):

Nu, nu cred ca din asta.

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns (pentru EsteraIulia1918):

Nu prea știu ce îți pot spune pentru că acele informații sunt pur din opinia unei fete de 11(eu)
Mă gândesc ca ar trebui sa faci facultatea de medicina daca vrei să acționezi in domeniu