| KiTTtTtTtTtyYyYyY a întrebat:

Heyy. As vrea sa aflu mai multe detalii despre meseria de doctor. Credeti ca este destul de profitabila? Cam cat castiga un medic in Romania? Am mai multe optiuni in alegerea profilului la liceu. Ma gandesc ca pentru a ajunge medic, imi trebuie profil Chimie-Biologie. Dar as vrea sa ma axez si pe altceva, ca de exemplu Filologie. In ce domeniu pot avansa sau ce meserii pot urma dupa ce termin liceul si daca voi avea aces profil? (Filologie)

5 răspunsuri:
| A2895 a răspuns:

Dai dintr-o extrema in alta. Alegerea profilului de liceu nu prea il poti face dupa cum dai cu zarul, mai ales daca vrei sa urmezi un liceu bun. Daca alegi chimie-biologie e clar ca nu ai nicio treaba cu filologia si invers. Gandeste-te la ce esti tu mai buna. Nu poti sa-ti alegi o profesie dupa cat de bine se castiga.
In Romania medicii castiga prost, ce-i drept. Si daca nu iti place ce faci inca de la inceput, n-ai absolut nicio sansa sa te ridici si sa castigi, mai apoi, foarte bine.
De la filologie poti sa mergi la limbi straine si poti sa te faci profesor, sau poti sa dai la drept si sa devii avocat sau procuror sau altele.
Intre profil uman si real e o mare diferenta. Incearca sa vezi ce materii iti plac mai mult si la ce esti mai buna.
Bafta!

| KiTTtTtTtTtyYyYyY explică (pentru A2895):

Nu vreau sa aleg dupa cum se castiga, iti dai seama ca fiecare om vrea sa fie bine pentru el si familie. Stiu ca este dupa medii intrarea la liceu, dar as vrea sa ma ghidez pe ce profil sa ma axez mai mult... Deja, am vrut sa aflu cateva pareri despre aceste profile. Am vzut cateva medii cu care s`a intrat la liceul cel mai bun la care vreau eu sa intru, si care este la mine in oras, si anume : Liceul Teoretic Carol I. Erau medii destul de mici. Totusi s-a intrat destul de ok pe toate profilele. Acum va ramane sa vad ce fac la examene. In schimb despre ceea ce am vrut eu sa spun in prima faza a intrebarii, am vrut sa aflu mai multe detalii despre aceasta meserie, si anume de medic. Imi place destul de mult, si cred ca am anumite abilitati in ceea ce priveste medicina.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Daca vrei o meserie profitabila, alege altceva, nu medicina.

| Dana211 a răspuns:

Medicina nu se face pentru bani ci din pasiune fiindca altfel nu ai cum sa rezisti minim 9 ani in care sa inveti continuu si din ce in ce mai mult. Bani ca si medic ajungi sa ai undeva dupa 10-11 ani de scoala in functie de specializarea pe care ti-o alegi, pana atunci le ceri parintilor chiar si pentru papuci la 24 de ani, lucru care nu e prea placut. Detaliile despre cum e sa fi medic mai ales la noi in tara cred ca sunt irelevante. Ai fost si tu cu siguranta intr-un spital si ai vazut conditiile de munca, iar banii cum s-a mai spus sunt putini si vin greu. Si sincer vorbind, ce abilitati poti avea la 13-14 ani pentru medicina? Eu nu stiam ce am sa fac in clasa a 12-a dar in a 8-a...
Liceul care il faci conteaza prea putin pentru ca atunci cand vei termina, daca inca iti vei mai dori medicina, poti face meditatii si intr-un an poti recupera si lua nota mare, deci cel mai bine acum e sa iti vezi de scoala, sa inveti bine, sa intri la un liceu foarte bun si vezi dupa ce vei mai face.

| ChristinaO a răspuns:

Salut
Iti voi spune sincer,daca as fi in situatia ta,as alege un profil real,stiintele naturii,cu o limba intensiv. Daca nu esti inca hotarata, si te-ar interesa si altceva, eu zic ca e cel mai bine:vei face biologie si chimie, daca vrei la medicina, dar si limba romana si o alta limba straina intensiv.In plus,chiar si acolo, vei "gusta" putin din ce se face la filo, si daca iti va placea mai mult, si te vei razgandi, te poti transfera.Crede-ma,eu am dat la filo, dupa care am hotarat ca vreau medicina, si acum iau meditatii, ca sa recuperez.Eu zic ca la stiinte vei fi mai avantajata din punctul asta de vedere.De la orice profil,poti sa dai la orice facultate,doar ca,daca vei alege ceva diferit fata de liceu, iti va fi mai greu pentru ca va trebui sa recuperezi.
Dar, pentru medicina trebuie sa fi foarte hotarata si sa vrei intr-adevar asta, pentru ca altfel nu se merita, si poate nici nu ai rezista.E mult si greu.In rest,ca si meserie,intr-adevar, in Romania medicii nu o duc prea bine, dar, nici nu cred ca mor de foame! Si daca vei fi buna, vei avea posibilitatea sa mergi in strainatate.
Bafta la admiterea in a 9a, si mai departe!