| 시모나 a întrebat:

Hi, friends!
Mă pasionează tot ce ține de turism și geografie. Sunt născută pentru a fi stewardesă. I love travelling, so...aș vrea să vă întreb dacă știți vreo facultate, din București, în care să învăț despre geografia turismului. Mă refer la curiozități despre țări din toate continentele, nu numai din România, orașe, economia lor, etc.
Fundiță și mulți pupici!

5 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Din pacate nu stiu, dar iti doresc mult noroc in viitor! Si sper sa fii stewardeza!

| johnnny123 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar profesia de stewardesa nu prea are legatura cu geografia si nici cu turismul...

Are legatura cu servirea de mancare si bautura, cu impartitul de pături si cu explicarea instructiunilor de siguranta unor pasageri prea plictisiti ca sa te asculte.

Crezi ca daca esti stewardesa iti petreci cate un sejur in fiecare loc in care aterizeaza avionul?

De multe ori nu apuci sa vezi nici macar aeroportul pe care ai aterizat, cu atat mai putin sa vizitezi atractiile turistice din acea tara.

Meseria de stewardesa se desfasoara la bordul avionului, nu pe plaje cu apa cristalina si palmieri.

| 시모나 explică (pentru johnnny123):

Știi ce n-are legătură cu întrebarea mea? Răspunsul tău...
Dar mulțumesc măcar că ai încercat să ajuți cu ceva. ^_^

| johnnny123 a răspuns (pentru 시모나):

In acest caz, stii ce nu are legatura cu intrebarea ta? O propozitie din insasi intrebarea ta (aia cu "sunt nascuta pentru a fi stewardesa")

Daca vroiai sa intrebi daca exista in Bucuresti specializarea geografia turismului, puteai sa intrebi numai asta, fara restul zorzoanelor aspirationale.

Apropos, da, exista. La Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti.

| 시모나 explică:

Cum să nu? O stewardesă trebuie întotdeauna să cunoască noțiunile turismului. Nu poate fi angajată fără să aibă un bagaj minim de cunoștințe despre geografia turismului și a serviciilor, despre ecoturism, geografie rurală și potențial turistic al spațiilor rurale. Să nu mai zic și de servitul clitenților... există anumite reguli care trebuie respectate. De asta întreb. Am nevoie de multe sfaturi, dar văd că-mi pierd timpul pe site-ul acesta.