| irinuk28 a întrebat:

Hristos a inviat, dragii mei! Am o intrebare: de mica am fost destul de talentata la desen; daca o sa fac o facultate pe baza acestui fapt, ce as putea sa devin? Rog seriozitate.Multumesc.FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, daca esti depasita de o anumita varsta si nu ai facut liceul de arte nu mai ai sanse prea multe, e ok sa fii ambitioasa dar de la liceu pleaca toate, eu sunt la arte si crede-ma e greu trebuie sa desenezi mult sa inveti despre arta decorativa, crochiuri, imbinarea culorii, natura statica... si daca nu stii sa desenezi ceva la perfect sau nu iti iese va trebui sa stai chiar si 3 luni sa studiezi un anumit obiect ca sa iti dai seama sa il creezi si asa mai departe, eu una facultatea nu o voi face in arte merg pe altceva, se poate. Poti devenii arhitect, designer de produs, designer de interior, pictorita (asta in cazul in care ai succes), designer it, gen sa desenezi pe calculator sa stii ca nimeni nu mai da 2 bani pe arta eventual pe graffiti ce se cauta mult sau cum am spus sa stii sa desenezi pe calculator. Daca ai imaginatie si poti creea personaje pentru. desene animate sau jocuri video e platit chiar bine. Succes!

14 răspunsuri:
| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns si sfat.Eu desenez mai mult personaje, caricaturi, chestii de genul.Ma pricep si la peisaje,portrete, dar nu foarte bine, iar la liceul de arte nu m-am dus, deoarece era destul de departe, iar ca sa stau la internat nu se merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Cu placere. Mai daca vei merge, vei avea mult de recuperat te pun aia sa le faci 100 de naturi statice nu 20 sau 50 cum am avut noi de facut.

| Veronica_Adelina_1997 a răspuns:

ARHITECT. Cea mai frumoasă meserie în domeniul ăsta.

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Hm,mai bine nu laughing.Ma bucur mult ca cineva din acest domeniu ma informat...chiar aveam nevoie sa stiu kiss.Dar cum ai zis tu, pentru a desena desene aimate etc, tot trebuie liceul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Nu ineaparat, daca ai talent inveti repede technicile de a desena.

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Ok,multumesc inca o data.

| fuzzer a răspuns:

Irinuk, o sa te faci arhitect si-o sa ma umpli de bani.

| irinuk28 explică (pentru fuzzer):

Pe tine o sa te umplu de bani?winking

| fuzzer a răspuns (pentru irinuk28):

Normal, doar tu esti cea talentata

| irinuk28 explică (pentru fuzzer):

Vise.winking

| fuzzer a răspuns (pentru irinuk28):

EU am vrut sa fiu dragut cu tine, si sa-ti sugerez o meserie care se castiga bine, da vad ca tinerii din prezent sunt tare egocentristi. Nu-i bai, stau eu de vorba cu Hitler, v-aranjeaza domnu.

| irinuk28 explică (pentru fuzzer):

Hmm,din moment ce de fapt ai sugerat ca sa fac o meserie cu care sa te umplu pe tine de bani, cum crezi ca am perceput acest sfat? Poate ai vrut sa zici cu care sa ma umplu eu de bani sau cum?! Scuze daca te-am facut sa intelegi total gresit.Sau poate am inteles eu gresit.

| pialililian2003 a răspuns:

Draga mea, poti deveni multe lucruri.
MissMM nu prea are dreptate. Nu te-a incurajat si din contra te-a descurajat total.
Poti deveni: pictor, grafician, sculptor, creator de moda, profesor de arte plastice, etc.
Eu zic sa iti urmezi visul si sa ajungi cat mai sus. Daca vreai sa stii eu vreau sa ma fac creatoare de moda. Iar mama mea este profesoara de arte plastice si ma icurajeaza. :*winking
PS: mai vezi si pe net obtiuni.

| irinuk28 explică (pentru pialililian2003):

Buna,multumesc de raspuns...as vrea sa stiu cam ce se merita pe baza acestui fapt...