| numesiprenume0 a întrebat:

Ieri am dat un interviu pentru angajare, la sfarsit mi s-a zis ca raspunsul il voi afla saptamana viitoare. Daca intre timp a intervenit ceva... pot anula candidatura? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Un angajator care se respecta are intotdeauna un plan de rezerva (acea lista suplimentara cu posibili viitori angajati). Daca ai primit acceptul pentru post, le poti spune la telefon ca a intervenit ceva si nu mai poti onora cu prezenta la locul de munca respectiv (le spui si motivul, daca nu e secret). Altcineva va fi pus pe acel post.
Drepturile si obligatiile se nasc odata cu semnarea unui contract individual de munca.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Din păcate nu. Ești obligat să te angajezi și sa ramai restul vieții acolo.

| numesiprenume0 explică (pentru Frank51):

laughing) multumesc pentru sustinere

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Nu poti suna acolo sa intrebi?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sigur ca poti. Nu te poate nimeni sa te oblige sa te angajezi. Poti ca sa atepti sa te sune si le spui. Dar ca sa dai dovada de bun simt, dai telefon si ii anunti.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca acel ceva care a intervenit nu este un Contract legal de munca pe care sa-l fii semnat, nu renunta la oferta asta de munca!
Viata iti joaca uneori feste si risti sa ramai cu buzele umflate de ambele parti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

@Jassemina, de unde atata prostie la tine? Nici macar itrebarile nu le intelegi?