| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica cineva cum sta treaba cu Visa pentru studii? gen, daca un student din Africa de ex sau din alt continent in afara de Europa vrea sa aplice pentru o universitate din Europa si este acceptat, are nevoie de visa (pentru studii). Este adevarat ca nu primeste visa decat daca depune 150. 000euro in contul din banca tarii in care este universitatea?

4 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Eu nu am auzit de asa ceva, am colegi arabi care studiaza medicina aici, in Timisoara. Nu stiu sa fi platit bani pentru a sta in Romania. Au venit aici, s-au inscris la facultate (fiind straini nu dau admiterea) si au intrat la sectia engleza, asa ca au avut dreptul sa ceara viza (nu stiu daca e viza de UE, de Schengen, doar de Romania, nu sunt sigur). Oricum, nu am auzit de chestia asta cu 150 000 euro, ma indoiesc ca e adevarata, altfel nu ar mai veni atatia straini sa studieze in Europa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool nu
visa este data de ambasada, nu iti cere nimeni mii de euro, iti cere o taxa de emitere si cam atat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pentru Africa cere... In Europa sunt costuri mari, banii raman tot ai tai, dar trebuie sa 'demonstrezi' ca ai o baza materiala pentru a te descurca in tara aceea. Vreau sa stiu daca in toate tarile e la fel, stiu doar din Germania

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De*