| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Imi puteti da o lista cu cateva universitati unde se invata urmatoarele specialitati:psihologie clinica,design interior/vestimentar,psihologie criminologica,cardiologie, unde se poate intra la buget.Sunt din RM daca conteaza.Va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Psihologia clinica este un program de master, nu de licenta, care dureaza doi ani si la care te poti inscrie dupa ce ai terminat o facultate de Psihologie. La fel si cu psihologia criminologica, doar ca denumirea oficiala este Psihologie aplicată în domeniul securității naționale.
Vezi mai multe detalii aici:
http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-master/prezentare
Cardiologia, cum a mai zis cineva deja, se studiaza la Medicina, dupa terminarea celor 6 ani de licenta aplici pentru o specializare, printre care se poate gasi si Cardiologia-astfel ajungi medic cardiolog, dupa ce termini si rezidentiatul:
http://www.umfcaroldavila.ro/......ecializare
Despre facultatile de Design nu stiu prea multe, dar iti las mai jos un site al facultatii din Cluj, unde iti arata toate specializarile din domeniul 'Arta si Design' :
http://www.uad.ro/programe_studii/licenta/
Pentru psihologie si Medicina ti-am aratat site-urile unor universitati din Bucuresti, deoarece nu am inteles exact ce oras te0-ar interesa in mod special pentru urmarea facultatii, dar specializarile acelea le gasesti cam la orice centru universitar mai mare, cum ar fi Cluj, Brasov, Iasi, Timisoara.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Exista doar psihologie generala. Cardiologie?! este o specializare medicala de care au parte doar medicii care au absolvit cu o medie considerabila si urmeaza sa intre in rezidentiat, sub indrumarea unui medic primar autorizat pe o asemenea ramura.
Facultatea de criminalistica nu exista la noi, deocamdata pentru ca nu se cauta. In Spania, da, am auzit ca exista astfel de facultati. Spor la munca!

| EmiliaTonciuVasile explică (pentru Donsavas):

Dar design interior/vestimentar?

| Donsavas a răspuns (pentru EmiliaTonciuVasile):

La noi, din cate vezi, ajung designeri si critici de moda mai mult cei cu bani decat cei care invata foarte mult, nu merita sa faci o astfel de facultate la noi, poate doar daca asta e singurul lucru care iti place si intri la buget caci taxa anuala e mare.