| nikolete13 a întrebat:

Imi ziceti si mie niste licee si facultati cu meserii care se practica in viitor. Nu vreau intrebari gen: faci ce iti place. Matematica in nici un caz o urasc, medicina im trebuie medie mare si nici nu suport acele doar poate ginecologia, pediatrie sau sa fiu legist. Eu am media 8.52

8 răspunsuri:
| bogdan1004 a răspuns:

Sa iti spun drept eu ma duc la Medicina de urgenta(sa lucru ca medic pe S.M.U.R.D.).Eu spun sa nu te faci medic legist caci e foarte naspa.Meseriile de viitor sunt:IT, Turism, Hair stylist.
IT e super cautat acum si pe viitor la Piata muncii dar nu cred ca e o idee buna sa mergi daca nu iti place mate.Liceul e de mate-info(poti alege intensiv engleza) La medicina ai sansa sa intri.mergi frumos la liceul de stiinte ale naturii(faci 2 ore fizica, 2 ore bio, 1 mate, 1 chimie) nu e asa greu la mate nu prea streseaza multi ies medici din liceul ala +facultate.Decizia e a ta

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce sa-ti spun? Mai ai inca de invatat. Nu spui in ce clasa ai media aia. Dupa cum scrii, as zice ca intr-a cincea. Deci, deocamdata trebuie sa te concentrezi, sa inveti bine (mai ales romana, ca e jale!), iar cand va fi cazul, sa iti alegi un profil, la liceu, care sa te avantajeze. Cred, insa, ca mai ai destul timp pana atunci. Adica, SPER ca nu esti in clasa a VIII-a, pentru ca, daca si la Evaluare scrii cum ai scris aici, poti sa-ti iei gandul de la liceu.

| Dana211 a răspuns:

Pentru medicina iti trebuie medie mare la admitere adica un examne separat la care trebuie sa inveti si in functie de asta intri sau nu. Domenenii pentru viitor asa cum ti s-a spus : IT (dar ai spus ca nu iti place matematica deci cade), avocatura (daca inveti foarte bine sau daca ai p pineva in domeniu) etc

| Dana211 a răspuns (pentru bogdan1004):

Sincer nu stiu de ce crezi tu ca turismul e de viitor pentru ca in momentul de fata toti cei pe care ii stiu eu au facut facultatea respectiva pe degeaba fara sa aiba un loc de munca in domeniu si cu siguranta asa va fi si pe viitor. Cat despre profilul de stiinte ale naturii te asigur ca ai 4 ore de mate pe saptamana si doua de chimie minim! Deci cel mai bine e sa te documentezi inainte sa dai informatii eronate.
Iar daca vrei sa te faci medic eu iti urez succes dar nu uita ca inainte sa iti alegi o specializare ai de dat o admitere, de terminat o facultate si de luat un examen de rezidentiat. Si nu iti spun asta cu rautate dar am avut colegi care la inceputul anului I se faceau chirurgi (o specializare foarte buna si care se ia cu nota foarte mare) si dupa un semestru s-au lasat de facultate ca "nu era de ei". E bine sa visezi dar trebuie sa te gandesti inainte daca e realizabil ceea ce iti doresti tu si in plus de asta crede-ma ca in 6 ani se schimba multe!

| k1fighter a răspuns:

Aici este greseala pe care o fac mai multi tineri in ziua de azi.Trebuie sa tii minte asta, daca stii sa faci un lucru foarte bine (nu conteaza ce lucru), banii vor veni automat. Daca esti cel mai bun in domeniul tau de asemenea banii si succesul nu intarzie sa apara

| bogdan1004 a răspuns (pentru Dana211):

Sa iti spun eu sunt din Arad si la noi la profilul stiintele naturii avem doar 2 ore de mate.ba ma voi face medic caci presimt ca am o chemare, si am un prieten care castiga foarte bine la turism

| Dana211 a răspuns (pentru bogdan1004):

Ciudat... eu pe toti cei care ii cunosc si au terminat stiinte ale naturii (inclusiv eu) au avut 4 ore sau mai multe pe saptamana in functie de ce optionale isi alegeau in plus de asta e cam aiurea sa ai doar doua ore in conditiile in care bacul e de un nivel destul de ridicat. Dar na fiecare oras cu regulile lui (desi ar trebui sa existe o regula generala pentru toate) Ma bucur ca simti ca ai o chemare dar sa stii ca de multe ori ai nevoie de mai mult decat atat. Oricum eu iti urez multa bafta!

| bogdan1004 a răspuns (pentru Dana211):

Da stiu si iti multumesc, eu cred ca voi reusi.In plus sti cum se spune sperantele mor ultimele.Da ar trebui sa aiba o regula generala dar in Romania.....sti tu......totul este posibil