| afrodita3333 a întrebat:

In ce consta meseria de ALCHEMIST?(sper ca am scris bine) happy

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Alchimia nu a fost niciodata o meserie in sine, ci mai mult un ideal dar si un mit. Ea presupunea transformarea metalelor obisnuite in metale rare (in principal aur), transmutarea sticlei in perle si diamante, crearea unui om artificial dar si gasirea ''Pietrei Filosofale'', care se presupunea ca ar garanta nemurirea si care a fost in sine o legenda de-alungul timpului, alimentata de numeroase scrieri.

6 răspunsuri:
| Sieb a răspuns:

Alchimistii se ocupa -sau mai bine zis, se ocupau- cu transmutatia metalelor in aur, crearea unui om artificial(denumit si homunculus) si, cea mai importanta zic eu e obtinerea pietrei filosofale care se presupunea a fi leacul suprem, ba chiar "izvorul nemuririi". Nici acum nu se stie daca alchimistii au reusit intr-adevar sa faca aceste lucruri dar orice-i posibil. Poti sa te uiti la Fullmetal Alchemist daca te pasioneaza aceasta stiinta... tongue

| Exio a răspuns:

Arta de a schimba metalul in aur si sticla in diamante/perle/ etc happy

| Yusuke16 a răspuns (pentru Sieb):

Din primele 3 randuri fara sa ma uit mai jos mi-am dat seama ca esti un fan Full Metal Alchemist... dar un sfat uitate si la Full Metal Alchemist Broterhoodhappy

| Sieb a răspuns (pentru Yusuke16):

L-am vazut o data pe Animax iar acum ma uit online la el. Si tu pari a fi un fan anime ( dupa nume). Respect!

| Yusuke16 a răspuns (pentru Sieb):

Nu ne-am gasit locul potrivit de stat la palavrame despre anime-uri dar sunt mare fac:Bleach(sunt la ep 297); Full metal alechemist si broterhodd; Death note si Kaleido Star:X:X:X

| Sieb a răspuns (pentru Yusuke16):

Poate vom mai vorbi intr-o alta viata prietenelaughing