| Sandyii a întrebat:

In general vorbind e recunoscuta in strainatate calificarea de psihopedagog obtinuta in Romania daca vrei sa emigrezi si sa te angajezi ca profesor pentru copii cu nevoi speciale?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calificarea poate va fi recunoscuta, eventual in urma unui interviu /examen suplimentar.
Insa va trebui se vorbesti si sa stapanesti perfect limba, intrucat psihologia si pedagogia se bazeaza intocmai pe nuantarea conversatiilor fata de pacienti /copiii pe care le educi.

| Sandyii explică (pentru Bula):

Cunosti vreau psihopedagog care a emigrat?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sandyii):

Da, chiar la mine, in familie,
Aici a invatat la pedagogic, a vorbit limba la nivel mediu, iar acolo abia dupa alte cursuri de limba si de pedagogie a reusit sa se incadreze ca ajutor, dupa care mai are nevoie de doi ani pentru a putea ocupa un post plin.

| Sandyii explică (pentru Bula):

'La pedagogic'? Eu ma refeream la facultatea de psihopedagogie nu la liceul pedagogic sau facultatea de pedagogie.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sandyii):

Tu ce crezi, o diploma de facultate va fi recunoscuta mai usor?
Si cu ea trebuie sa urci "scara gainilor".
E procedura asemanatoare, ca si in multe alte domenii de pregatire.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sandyii):

Tu ai scris "calificare", nu facultate.
Ar trebui sa stii diferenta.

| Sandyii explică (pentru Bula):

Daca nu ai terminat facultatea de psihopedagoie nu esti calificat ca sa psihopeadgog...nu se poate doar cu liceul pedagogic sau doar un curs.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sandyii):

Se echivaleaza meseriile, fiind inrudite.
Tu confunzi specializarea cu calificarea si gradul de pregatire, dar meseriile de baza sunt acelasi.

Daca termini o facultate de mecanica, devii (inginer) mecanic.
Un mecanic de locomotiva, un lacatus mecanic sau un mecanic auto tot mecanic este.
Diferenta este doar specializarea si nivelul de pregatire.