| suntbineeee a întrebat:

În IT iti trebuie matematica?

11 răspunsuri:
| Andreigrgd a răspuns:

Dap ai nevoie de matematica si in IT

| Necunoscutu92 a răspuns:

Da si nu crede ma ca ca programtor si itst o sa fii ceva gen in bara de cautari de ce nu merge codul gen cand te apuci de un program de ex prin java nu trebuie sa fai sa se potriveasca codurile etc dar la scoala ai nevoie de multa

| Reghqen a răspuns:

Oriunde trebuie.

| suntbineeee explică (pentru Reghqen):

Nu chiar oriunde inima de leu.winking

| mgtow a răspuns:

Doar daca esti robot nu ai nevoie de ea pentru ca e integrata in memorie. ca om e alta procedura

| Reghqen a răspuns (pentru suntbineeee):

Posibil, eu consider ca da, e bine și folositor mereu ca o persoană să aibă o cunoștiință acceptabilă/bună în matematică pentru ca nu se știe niciodată, mai bine să fii pregătit decât să ai surprize urâte nu crezi?

| suntbineeee explică (pentru Reghqen):

Ba da cred, si asta cu cunoștiința acceptabilă in matematica e de la sine înțeles, nu cred ca exista oameni asa prosti care sa nu stie o boaba. laughing eu ma refeream daca trebuie să știi perfect

| Reghqen a răspuns (pentru suntbineeee):

Ah nu, nu trebuie cunoștiințe optimale în matematică în IT, și eu tot în Italia stau și numai leșinați pe aici, deci nu, nu prea trebuie laughing

| PainTech a răspuns:

Mai mult decât în alte domenii, dar totuși o mică parte comparativ cu ce se preda la liceu/facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Necunoscutu92):

Poate omul vrea sa fie ceva mai mult decat un programator mediocru care face copy paste programming.

| JicaContra a răspuns:

O groaza de specialisti pe aici care spun ca "trebuie"
algoritmica cica, ca ar fi parte din matematica
DAR
matematica este cu mult, foarte, FOARTE, FOARTE MULT MAI MARE decat algoritmica, atat de mult mai mare ca daca spui "iti trebuie matematica" E O ABERATIE
practic, algoritmica vs matematica e un varf de ac fata de un zgarie nori

deci iti trebuie sa stii algoritmica, DAR, depinde cat de avansat e ceea ce codezi, 99% din programatori stiu numai algoritmica simpla si foarte simpla, aia 1% ramasi, sunt platiti in rautate si sunt in stare sa faca algoritmi de compresie super-eficienta, engine pentru jocuri, optimizare engine pentru jocuri, etc.

in plus, daca ajungi sa faci ceva la nivel scazut (assembler, scrii drivere, faci module in limbaj masina, etc.) atunci ar trebui sa stii baze de numeratie si calcul in baze de numeratie (binar, octal, hesxazecimal si... cam atat), alt varf de ac fata de matematica

pe scurt, toti "specialistii" de mai sus spun ca "trebuie" sa stii chimie organica si anorganica si fizica quantica, ca sa gatesti mamaliga, altfel "nu se poate"