| Alyn13 a întrebat:

In ultimul an de facultate la academia de politie -arma jandarmerie diferite organizatii nonguvernamentale de exemplu pot venii sirecruta un anumit numar de absolventi? Cunosc pe cineva si i sa ivit aceastya oportunitate dar a zis ca este ceva secret (organizatie secreta) dar cred ca tot in cadrul M.A.I? Cam despre ce ste vorba?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa recruteze organizatii neguvernamentale absolventi de jandarmerie si pentru un serviciu secret tot din cadrul MAI? Cine ti-a spus asta a vrut sa rada de tine.
Este adevarat, exista si in cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor un serviciu secret, respectiv Direcţia Generală de Informaţii şi Protecţie Internă, dar in aceasta sunt recrutati ofiteri din cadrul MAI si numai de catre MAI. Numai bine!

| Alyn13 explică (pentru Ioandelasal):

Deci poti sa faci jandarmeria si sa ai oportunitatea sa faci altceva dar tot in cadrul M.A.I. fiind recrutat? Probabil nu am inteles eu bien darmia spus ca nu o sa lucreze ca si jandarm si ca a fost ales dintru numar de 60 el si inca 9 persoane

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Alyn13):

Da, se poate, asa cum ti-am spus si in primul raspuns.

| mixxjim a răspuns:

Nu e vorba de recrutare, e de fapt oferirea unui loc de munca happy pe vremuri se dadeau repartitii la sfarsitul facultatii, acum institutiile care au legatura si dreptul sa angajeze licentiati ai academiei de politie se uita la rezultatele studentilor si daca au nevoie sa angajeze in anul respectiv fac oferte celor pe care ii selecteaza, in fucntie de medii sau ce alte criterii ar putea sa mai aiba ei. ceilalti ajung pe la diverse sectii de jandarmerie. si este vorba in general de organizati guvernamentale, adica de stat, nu cred ca ati inteles bine (tu sau el) cu neguvernamentalul happy deci una peste alta daca tragi tare, inveti big time si ai medii bune se bat pe tine sa te angajeze inca din facultate. succes!