Întrebare recomandată | FoxiFox a întrebat:

In viitor as vrea sa ma inrolez in armata, care sunt procedurile avand in vedere ca sunt femeie?big grin

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Primul pas spre o cariera militara este recrutarea. Un Birou de informare-recrutare din zona de domiciliu este sursa cea mai autorizata de informatii despre cariera militara.

Vezi cateva criterii generale de recrutare:http://www.mapn.ro/recrutare/info.php

5 răspunsuri:
| YesViRginia a răspuns:

Te duci la Breaza dupa ce faci analizele la tine in oras, dupa ce vorbesti la birou recrutare, etc si acolo la breaza vei da niste teste fizice si in functie de tine, vei fi acceptata sau respinsa. Apoi dupa toate acestea vei fi repartizata acolo unde ai optat, gen pe vas sau la verzi si etc.

| kikatsuki a răspuns:

Sa sti ca e foarte greu sa intri, in afara de faptul ca examinarea psihologi de la breaza e cam aiure(ma refer la faptul ca iti vor da intrebari in care te intreaba daca ai primi o palma ce faci reactionezi sau ai da cu batu intr o floare sau daca ai omora o musca ) trebuie sa scoti intr-un minut si 45 de sec tot traseul din sala trebuie sa faci toate obstacolele altfel vei fi depunctata din timp.
A doua parte din proba fizica consta in alergarea de rezistenta nu mai stiu cat e pentru femei dar la baieti era de 2 k in 8 min daca nu ma insel
ATENTIE!-poti lua toate probele dar daca ai un punctaj mic nu vei fi recrutata si vei astepta ca, cu ajutorul lui Dumnezeu in a doua sa zicem sesiune sa si rupa cat mai multi picioarele si sa dea cu toate bolile cu toate capu un rezultat mai mic, ca al tau.
A da uitasem sunt doar 2 sesiuni adica un an dupa un an dosarul iti va expira si va trebui sa o iei de la capat... Oricum succes eu am renuntat

| FoxiFox explică (pentru kikatsuki):

Multumesc pentru raspuns, chiar m-a ajutat!

| FoxiFox explică (pentru YesViRginia):

Multumesc pentru raspuns!

| FoxiFox explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns, chiar m-ai ajutat cu site-ul, eu chiar nu reuseam sa il gasesc,, ma gandeam eu ca e un site, dar nu ii dadeam capat nicicumbig grin