| Allys19 a întrebat:

La cati programatori sunt, mai merita sa învăț programare și sa ma îndrept spre acest domeniu?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Merita" daca esti pasionat si capabil sa practici aceasta meserie, pentru urmatorii 40 de ani.
Pana la urma nu iti faci o meserie fiindca in anumite domenii sunt mai putini sau mai multi care o practica, ci ti-o faci pentru tine, ca sa o practici tu cu placere, pe toata durata vietii cat esti capabils a munecsti, castigandu-ti existenta sau construindu-ti o cariera de succes, tarind boiereste.
La momentul ala, programatorii foarte buni castiga zeci de mii de euro sau dolari, bani curati in mana, pentru ca nu platesc impozit pe venit, la stat (deloc).

| silviucandalemu1ee a răspuns:

Pbinfo.ro

| cristimihailov a răspuns:

Merita. Nu uita ca programatorul ese ca soldatul.

Mereu ar avea nevoie de un superior sa il indrume.

Nu ca nu stie unde sa mearga, doar ca economia si tehnologie nu subt chiar atat de comune pe cat se crede.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt deloc mulți. Iar din cei care sunt jumatate sunt mediocri

| CataCatalin994 a răspuns (pentru cristimihailov):

Poftim? Soldatul urmeaza ordine, programatorul cauta solutii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Foarte proasta comparație.
Un programator are nevoie de imaginație si solutii nu de ordine.

| IanaIana9 a răspuns:

Cu siguranță merită,de muncă vei găsi, programatori se caută peste tot, mai ales dacă vei fi un programator bun, vei avea un salariu destul de bun, peste tot se cere programare, oriunde, în orice întreprindere sau altundeva.Succes!

| AndreiDsc a răspuns:

Merita dar iti trebuie multa perseverenta pentru a reusi.
Programatorii vor fi mereu la mare cautare, chiar este deficit de programatori pe piata si va fi in continuare.
Si domeniul e vast, poti merge in multe directii, game developer, dezvoltator de aplicatii pe Android, web developer, etc.
Iar ca programator poti duce o viata decenta in Romania, nu esti nevoit sa iti cauti neaparat de munca peste hotare.

| ValentinGabi a răspuns:

Se merită dacă nu găsești la noi de muncă în străinătate cu siguranță

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La programare ai nevoie de:
1. Creativitate
2. Skill-uri in problem solving
3. Skill-uri in a intelege cum functioneaza un proces si al automatiza
4. Skill-uri sociale (dar in adevaratul sens al cuvantului, team work, carisma, socializare etc. nu betii si droguri cum inseamna in Romania) (astea-s mai mult pentru angajare si gasit proiecte la freelancing)
5. Cunostiinte tehnice (deseori programarea nu este limitata la doar un program simplu sau un site, ai de aface cu aparatura legata la PC, ti se da documentatia hardware si tu faci partea de software, si se poate lega de absolut orice ramura a fizicii)
6. Evident, sa stii a intelege limbi straine incat sa poti, de asemenea, sa intelegi limbajele de programare si cum ca nu-s ceva venit de la extraterestrii. Toate limbajele au niste structuri proprii, aproape mereu difera doar sintaxa si bibliotecile limbajelor. Mentionez in acest mod deoarece in Romania exista acea gandire din epoca de piatra, "ah nu mai pot la varsta asta, ah deja stiu C nu pot invata si Java" etc. FALS se invata usor daca intelegi macar in viata de zi cu zi cum functioneaza sintaxele gramaticale etc. (clasa a 6-a)

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt chiar asa de sigur.
Nu e nevoie de imaginatie de cele mai multe ori e nevoie de rigurozitate si a fi constant.

Daca te referi la creatie, poate te uiti la web designeri, la aia care fac contentul. Si cam atat. Dar aia nu sunt in programare.

| cristimihailov a răspuns (pentru CataCatalin994):

Eu vorbesc din experienta. Si nu numai a mea. Si nu numai in Romania.

Solutiile sunt milioane, sa alegi insa solutia care nu te va lovi mai tarziu tine doar de experienta si sa cunosti treaba. Cam ca un soldat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Daca vorbești din experiența ta inseamna ca esti un programator mediocru care nu are deloc initiativa, imaginație si spirit de analiza, documentare. Pe scurt nu poți depasi conditia de simplu executant

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Te-ai uitat la prea multe aberatii americane. Incepand cu vechiul independence day unde niste maimute spargeau calculatorul unei nave extraterestre facand un virus special pana in prezent...

Ca oricine avem limitarile noastre.
E bine sa le cunoastem pentru a le depasi.

Imi pare rau ca iti stric idilica imagine despre programatori cu crudul meu adevar.

Exista atat de multe limitari, cat nu poti pricepe.

Dar nu este misiunea mea sa te destept eu.

Oricum, programatorul nu e pictor sa creeze. El cauta o solutie logica si rapida.

E ok, nu te agita prea serios.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu m ai uitat la filme americane
Iti spun din cei 15 ani de programare pe care ii am la activ.

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Freelancer

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Niciun minut.