| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

La facultatea de Comunicare si relatii publice este de citit? Daca da, cat de mult. Asa imi place sa citesc, dar nu pot spune ca is innebunita.

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa iti place sa citesti cum imi place mie sa dansez, deloc adică

| johnnny123 a răspuns:

La orice facultate din lumea asta este "de citit". Dar ce importanță are? Oricum întrebi doar ca să te afli în treabă.

Până acum ai vrut să faci urmatoarele lucruri (îmi cer scuze dacă am omis ceva): operator call center, secretară, magistrat, drept, resurse umane, administratie publica, design industrial, managementul afacerilor, inginerie chimica, hidrotehnica, geodezie, ingineria mediului, litere, investigator financiar, ergonomist, florareasa, croitoreasa, gazda de emisiuni tv, targetolog.

Tu chiar nu realizezi că ai o gravă problemă cu lipsa de direcție și de concentrare? În loc să iei la rând toate ocupațiile imaginabile și să întrebi despre ele pe TPU, mai bine ai alege una și te-ai concentra pe ea. Poate cine știe, chiar reușești să duci ceva la capăt.

| dullcat a răspuns:

La toate facultatile ai bibliografie de citit.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru johnnny123):

Ma refeream daca sunt de citit carti, intelegi?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ba chiar imi place sa citesc carti, mai taci ca habar nu ai despre ce vorbesti, nici macar nu ma cunosti si habar nu ai ce probleme am avut!

| SingleForOne a răspuns:

Este mult de citit, în funcție de specializare. La cea de comunicare și relații publice, nu foarte mult, te focusezi mai mult pe analiza textelor, pe a-ți crește vocabularul și pe dezvoltarea stilurilor de vorbire. Dobândești o gândire critică pentru a analiza atent, nu pentru a citi orice-si-oricum...

| johnnny123 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Eu am înțeles. Tu ai înțeles ceva din ce am scris acolo?

| LordCristobal a răspuns:

Cam la toate facultatile ai carti de citit.
Tu trebuie sa alegi i facultate care sa fie intr-un domeniu care iti place.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru johnnny123):

Nu am vrut Pana acum sa ma fac sub nicio forma magistrat, nici inginerie chimica, nici hidrotehnica, nici targetolog(nici nu stiu ce inseamna targetolog), asa ca cam bati campii. Intr-adevar mi-am schimbat cam multe optiuni in ultima vreme si psihoterapeuta mea in legatura cu asta a zis ca i se pare firesc. In plus trebuie sa fac ceva ce sa imi placa, caci acea profesie va trebui sa o fac Pana la pensie, multi multi ani...

| johnnny123 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu știu care dintre noi bate câmpii...

" în 14 August 2022 | Andreea_Brandus_1995 a întrebat:
E cineva pe aici care a facut Institutul de Magistratura? Este greu? Pe ce criterii se intra aici?"

" în 9 Februarie | Andreea_Brandus_1995 a întrebat:
Ce inseamna targerolog?"

în 12 Septembrie 2022 | Andreea_Brandus_1995 a întrebat:
Este grea ingineria chimica? Ce materii are la baza? Dar hidrotehnica, geodezia si ingineria mediului?

| darrio2007 a răspuns:

La orice facultate este de citit. Bineinteles si de invatat.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru darrio2007):

Ma refeream de citit carti(gen lectura) nu de citit suporturi de curs si de invatat materie pentru examen? Ca stiu ca la limbi(gen romana/engleza, limbic straine) ai de citit biblioteci intregi.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru SingleForOne):

Da, am inteles, caci intr-adevar la Facultatea de Litere e de citit cam orice si oricum.

| SingleForOne a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu știu cum se practică această specializare în alte universități, fie citești orice și oricum, fie citești ceva specific cum ar fi operele clasice sau din nu știu ce perioadă, fie gândești critic și analizezi critic un text și întreaga poveste, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Cine a zis ca "va trebui" sa ceva? Uite, poveste scurta de acum niste ani. Am lucrat pentru un mos de vreo 75 de ani din SUA care facea dezvoltare imobiliara prin munti pe undeva. Isi luase niste parcele de munte, construia pe ele cabane, le vindea cui avea cu ce sa le ia. Foarte misto. Ei bine, avea nevoie de asistenta la un site. Ca paralela, adaug ca am mai stat de vorba cu el in mare despre una-alta si mi-a povestit cum a crescut intr-o ferma unde familia lui facea bani din cultivarea tutunului, a facut si el o perioada asta, apoi a fost inginer hidrotehnic, s-a ocupat si cu parte de comunicare si a facut lobby pe la Casa Alba cu una-alta, iar acum "la pensie" construia cabane. Si pe linga mi se pare ca mai facuse si pe mecanicul ca semi-hobby asa. Ei bine, s-a pus problema ca site-ul lui avea probleme in Internet Explorer pe partea de administrare/management si putea sa isi faca treaba bine doar din Firefox. L-am linistit ca e gratuit, apoi a zis "Eh, acum trebuie sa invat si Firefox, asta e." Nu tu "Vai, am 75 de ani, eu nu mai invat de-astea" si alte platitudini pe care le-ar lua in gura 99% dintre romani. Culmea e ca tu esti tinara si ai o abodare de-asta super-comunista si infecta. De aia americanii sunt unde sunt si noi ne dam cu fundul de pamint ca dacii au fost miezul civilizatiei galactice si toti ne vor raul!
P.S. Bonus - un alt gagiu din state cu care am colaborat/lucrat pentru avea vreo 5-6 copii, nevasta statea acasa, dintre copii vreo 2 erau la colegiu, si stii ca nu e ieftin la ei ca la noi. Ei bine, imi povestea ca de vreo 10 ani abia daca avusese una-doua zile libere PE AN si lucra minim 12 ore pe zi. Asa, ca fapt divers, sub nici o forma nu s-a plins ca vai ce greu si ce nasol e. La noi cand s-a pus problema ca e nasol, Basescu a zis ca sa emigram. La americani cand s-a imputit treaba acum niste ani, ceva oficial (parca prim-ministru, nu presedinte) le-a zis ca intelege ca e greu, asta e miscarea, dar sa stringa din dinti si sa isi mai ia o slujba ca se rezolva.

| troleibuz a răspuns:

Da, am o prietena care a citit multa filosofie, sociologie, antropologie si carti de marketing pentru facultatea asta, dar i-a si placut.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru troleibuz):

Si acum lucreaza in domeniu? I-a fost de folos facultatea? Caci am auzit ca cam la toate facultatile inveti tot felul de lucruri/teorii care nu iti trebuiesc dupa.

| troleibuz a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Lucreaza in marketing de 5 ani, a zis ca ei i s-au cerut studii superioare in comunicare/marketing/jurnalism sau publicitate, dar are colegi care au doar bacul pentru ca au venit foarte pregatiti la interviuri (are un coleg care a facut facultate de sport, dar a facut un curs si a fost carismatic la interviu). Nu i se pare obligatoriu sa ai o facultate in domeniu, dar nu strica.