| YellowAngel a întrebat:

La interviu, la intrebarea "De ce vrei sa lucrezi pentru noi?" ce raspunsuri ai putea da.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"ca aveti un post care ma intereseaza"
Eu am avut talentul de a scoate intotdeauna angajatorii din intrebarile astea idioate. Apoi ii sunam eu, si le spuneam ca nu ma intereseaza postul lor.
In caz ca nu stiai, e criza de personal, peste tot.
Tineretul pierde 3-6 ani cu facultati inutile pe banii parintilor, apoi spala parbrize, blide si mosnegi, in UE.
Putini au ramas in tara, si nu stau nicaieri angajati, decat pe bani mai seriosi.

| AleexisViol3t a răspuns:

"Pentru salariu"laughing)))

| relian a răspuns:

Depinde ce anume doresti tu,sa fii angajata sau sa nu fii.
Daca nu vrei,raspunzi ca trebuie sa lucrezi si tu undeva laughing
Daca vrei sa ai sanse de angajare le spui vreau sa lucrez pentru cei mai buni,sau pentru o firma de la care pot sa invat ceva, la o firma unde sa imi placa ce fac, sa pot avansa bla bla povesti nemuritoare laughing
Indiferrent ce le vei spune aia te angajeaza sau nu, depinde cine este cel care face angajari, ce urmareste etc.
Daca te pricepi, esti bun la ceva o sa te angajeze indiferent ce le spui.

| Zeenya a răspuns:

Fi sincer. Sa nu mori de foame

| YellowAngel explică (pentru Zeenya):

Era si o gluma la aceasta intrebare "Am o mare pasiune de a nu muri de foame"

| YellowAngel explică (pentru AleexisViol3t):

Nu stiu daca e unul foate bun. Foarte multi din angajatori inca nu isi dau seama ca oamenii se angajeaza pentru bani :-).
Am auzit de la un angajator la paza care spunea ca nu ti-ar da nici salariul minimi pe economie daca nu ar fi legile si nici pe acela nu ti-l dau cum trebuie.
Iar daca aduci aminte de salariu, iau foc. Mi s-a intamplat, am discutat cu actualul anjajator despre cresterea in grad/salariu in firma si a parca l-am injurat.

| MULLER96 a răspuns:

Ei de obicei vreau sa auda ca cunosti lucru adica cu ce se ocupa macar la general si ca si esti interest de acest domeniu. Dar daca sa sa-i spui asa cum este principalul raspuns este ban sa castigi bani ca oamenii numai pentru castica bani lucreaza.

| sofisis a răspuns:

Trebuie sa faci o scurta compunere despre domeniul lor de activitate si sa ii convingi ca e visul tau din copilarie sa lucrezi in acel domeniu si mai ales la ei.

| dalexbun a răspuns:

Spui adevarul. De ce dai interviul? De ce te-ai dus acolo? Trebuia sa stii raspunsurile inainte de a merge nu? Merg sa ma angajez acolo pentru ca: a, b, c, d...etc.Si ai raspunsul la intrebarea lor.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca sa-ti pui intrebarea: ce ai cere unui potential angajat daca ai fi in locul aceluia care te intervieveaza; nu intotdeauna este buna sinceritatea totala. succes

| Sofer a răspuns:

Pentru bani.