| Alina1223345 a întrebat:

La psihologie ubb Cluj se face o materie care implica matematica? Ca îmi doresc foarte mult sa merg dar sunt bota la mate laughing

11 răspunsuri:
| Larianiel a răspuns:

Hello! La psihologie se face matematică? Sună ciudat pentru mine. Singurul lucru apropiat de psihologie și unde se face matematică ar fi pedagogia învățământului primar și preșcolar. Poate mă înșel.

| Alinailies a răspuns:

Stiu ca nu se face matematica, din acest motiv am facut si eu fac de Psihologie. Doar Statistică.

| Alina1223345 explică (pentru Alinailies):

Este grea statistica? Eu sunt praf rau la mate si am anxietate

| Alina1223345 explică (pentru Larianiel):

Nu știu, de aceea am intrebat, cum a zis si Alina, e vorba de statistica, eu vreau sa dau la psihologie nu la psihologia pedagogica happy

| Zaygon a răspuns:

Da, se face statistica, ai aici: https://psiedu.ubbcluj.ro/01-psihologie-romana planurile de invatamant.
Poti sa o cari pana in anul 3 si speri sa treci dar din ce imi povesteau mai multe prietene care au terminat la UBB la psiho, ori inveti la materia asta si intelegi ori pici. big grin

| Alina1223345 explică (pentru Zaygon):

Mersi, dar nu apare statistica acolo happy

| Alina1223345 explică (pentru Zaygon):

SI inca o întrebare, te rog, pentru ce avem nevoie de credite? Care i faza cu ele? happy

| Alinailies a răspuns (pentru Alina1223345):

Creditele le acumulezi prin participarea la cursuri sau workshop-uri care ofera credite. 10-20-30 de credite, etc.
Gasesti pe net suficiente astfel de cursuri unde vei vedea ca scrie ca primesti N credite in urma participarii. (cursurile cu credite sunt mai scumpe).

| Zaygon a răspuns (pentru Alina1223345):

Psihologia experimentală și analiza datelor e statistica.

| Zaygon a răspuns (pentru Alinailies):

Vezi că ești pe lângă.

In învățământul universitar din Romania actual se folosește sistemul Bologna, unde fiecare materie pe care o faci la facultate are un anumite număr de credite, pe semestru sunt 30 credite, pe an sunt 60, că să treci dintr-un an în altul ai nevoie de minim 30 credite iar la finalul facultății o să ai 180 credite(pentru 3 ani de facultate) respectiv 240 credite(pentru 4 ani de facultate). Sistemul de credite te ajuta sa îți poți echivala note daca mergi și faci un semestrul în străinătate cu Erasmus sau daca sunt parteneriate între universități din țară și de afara.

| Alina1223345 explică (pentru Zaygon):

Mulțumesc mult! happy Sărbători fericite!