| Mayar a întrebat:

La scrisoare de intentie la calitatile individului, cam cate calitati ar fi indicat sa fie mentionate? 2, 4, 10?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Calitatile mentionate intr-o scrisoare de intentie sunt egale cu zero, pentru ca toata lumea scrie aceleasi clisee: ambitios, motivat, capacitate de invatare rapida, jucator in echipa, etc.

Pentru angajator nu inseamna absolut nimic. Calitatile se dovedesc prin fapte, nu insiruindu-le intr-o scrisoare de intentie.

In concluzie, poti sa scrii doua, zece sau cincizeci, nu intereseaza pe nimeni.

6 răspunsuri:
| Mayar explică (pentru johnnny123):

Daca nu scrii nimic, esti un nimic, daca scrii prea mult, te lauzi. De asta intreb.
Pai, uite, de exemplu pentru mine punctualitatea valoreaza mult, tocmai pentru ca multu tampiti mi-au mancat nervii cu lipsa acestei calitati.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mayar):

"Daca nu scrii nimic, esti un nimic" - Fals!

Daca ai fi angajator, ce ti-ar placea mai mult sa citesti?

A) O scrisoare de intentie scrisa cu creativitate si simt al umorului, din care rezulta clar ca autorul este o persoana deosebita (fara a fi nevoie ca acesta sa insire niste calitati)

sau

B) O scrisoare anosta si fara viata, identica cu celelalte o suta de scrisori pe care le-ai mai citit in acea zi, in care la sfarsit scrie "calitati: creativitate si simt al umorului"

Vezi diferenta? Calitatile se dovedesc, nu se insira.

| Mayar explică (pentru johnnny123):

O scrisoare de intentie scris cu umor denota lipsa de seriozitate.
Ea trebuie sa fie concisa si originala.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mayar):

Era doar un exemplu.

Si oricum nu-ti sugeram sa scrii o scrisoare de intentie cu glume de Doru Octavian Dumitru sau Vacanta Mare.

Exista multe tipuri de umor. Iar umorul fin si de bun gust nu
denota deloc lipsa de seriozitate. Umorul este prezent si la discutii la cel mai inalt nivel, pe cele mai serioase teme posibile.

| Lawliet14 a răspuns:

5 daca scrii e bine.

| Mayar explică (pentru johnnny123):

Scrisoarea de intentie e un document formal si serios.