| bleakk a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine cum e cu Politehnica,daca as vrea sa merg acolo si as alege facultatea de Automatica si Calculatoare, acolo sunt 2 domenii CTI:calculatoare si tehnologia informatiei si IS:ingineria sistemelor.E cum ar fa ca la liceu? Merg la liceul cutare, insa acolo aleg profilul?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand dai admiterea ai doua optiuni ori CTI ori IS, poti sa le alegi pe ambele si in functie de medie intri la prima aleasa.

| ElenaSA a răspuns:

Este o facultate destul de grea. Sunt doua domenii diferite.

| bleakk explică (pentru suntserios):

Deci dupa ce ca este destul de greu sa alegi o facultate,si sa iti gasesti vocatia, mai trebuie si un domeniu din facultatea respectivalaughing Hai sa zicem ca pe profil e usor sa mergi(uman/real)-(dar nici atunci nu esti sigur ce ti se potriveste) dar mite sa mai alegi si un anumit domeniu.Dar cineva care se gandeste spontam sa aleaga automatica si calculatoare, presupunand ca stie info/mate/fizica(se descurca), dupa care mai trebuie sa aleaga si unul din astea 2, dar daca nu are idee cu ce se mananca fiecare? si sunt sigur ca 50% nu stiu, care se duc la inceput acolo

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru bleakk):

Te informezi inainte... facultatea nu o alegi chiar asa spontan ca totusi iti hotarate cariera si drumul in viata.

| bleakk explică (pentru suntserios):

Da,te inteleg,dar tu la liceu crezi ca stii "totul", insa dupa ce iesi din facultate, vei observa ca nu stiai aproape nimic, asta vreau sa zic, ca cineva sa zicem stie 2 limbaje de programare destul de bine, cate ceva pe la partea hardware, dar nu stie ce va urma, presupun.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru bleakk):

Facultatea nu e acelasi lucru cu liceul. La facultate ai sansa sa vezi cum merg lucrurile. Intr-adevar lipsa practicii e marele dezavanataj al invatamantului romanesc, dar din fericire in acest domeniu al IT ului exista o groaza de firme dispuse sa angajeze oameni fara experienta, exista destul programe de intership sau proiecte in care te poti implica pentru a vedea cum merg lucrurile. Cu ceva vointa si ceva efort iti dai seama cum merg lucrurile.