| RAY a întrebat:

Lucreaza cineva in IT de aici?

10 răspunsuri:
| g4mma a răspuns:

Tu.

| Darr1u5 a răspuns:

Da. de ce?

| RAY explică (pentru Darr1u5):

In ce domeniu?

| Darr1u5 a răspuns (pentru RAY):

IT laughing ...pai facem aplicatii pentru PC.

| RAY explică (pentru Darr1u5):

Darius te numesti? eu lucrez in reparati de calculatoare as vrea sa evoluez ce sa invat? am multe tutoriale dar de unde sa incep, cu e sa incep cu ce limbaj de programare? as vrea si eu sa creez programe, aplicati etc sa creez web site urii cat mai multe din IT

| Darr1u5 a răspuns (pentru RAY):

Pai si eu sunt la inceput de drum. Momentan, facem o aplicatie web (un site).
Pai, inainte sa incep stiam foarte bine limbajul C. Iar, cand am inceput sa lucrez a trebuit sa invat programarea orientata pe obiecte.

Deci, ca sa incepi sa programezi, ar trebui sa incepi sa inveti C-ul, pentru ca e un fel de tabla imnultirii pentru informatica :)), apoi unul din limbajele astea Java, C# sau C++ (orientate pe obiecte). Apoi trebuie sa inveti html si javascript (nu are legatura cu Java). Dar si lucrul cu bazele de date.

Acum, daca vrei sa fortezi un pic, ai putea incepe sa studiezi direct C# (in consola si apoi pe obiecte), apoi sa inveti html si javascript. (Mediul de lucru - Visual Studio).

Uite un site bun de unde poti invata:
http://info.mcip.ro/? cap=Elemente%20de%20baza%20C%20Sharp

Apoi incepi cu POO.

| RAY explică (pentru Darr1u5):

Multumesc,ma gandesc la viitor, despre reparati it ce parere ai?

| Darr1u5 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, dar cred ca sunt destul de bune. Adica daca te pricepi la electronica e superwinking

| RAY explică (pentru Darr1u5):

De mic deschideam tot ce era electronic, desigur as vrea sa invat mai multe si din asta, momentan mai mult sunt cu instalarile de windows, programe, drivere si upgrade de componente pc, dincolo banuiesc ca se catiga bine nu?

| Darr1u5 a răspuns (pentru RAY):

In IT dar cred ca si in electronica, oriunde se castiga binewinking