| laudima22 a întrebat:

M-am angajat la o fabrică din Slatina, Pirelli Tyres mai exact. Ne-a prezentat protecția muncii una alta, am semnat contractul și zicea ceva de niste cauciucuri, mă rog. Acum după ce au trecut 2 săptămâni e mai mult de munca, nu cum ni s-a spus noua. Triplu, iar asta de unul singur și mai au și pretenții. 3 schimburi eu nu dorm mai deloc. Am mai auzit tot așa niste colegi, au făcut vizita medicală și că nu i-a mai chemat. Eu nu mai înțeleg nimic. Una ni s-a spus și alta fac. Alți colegi sunt cate doi, numai eu unul. Ce înseamnă asta? + Că mai am și niște jegoși de colegi, îți spun numai la mișto.

7 răspunsuri:
| Homoerectus2 a răspuns:

Bun venit în România!

| dullcat a răspuns:

Buna.Asta e o tehnica comuna de abuz a muncitorilor din Romania.Sa lucrezi peste program, sa iti distrugi sanatatea cu schimburile si sa faci munca a x oameni, plus sarcini care nu intra in fisa postului tau. Daca situatia financiara iti permite, cel mai ok ar fi sa pleci de acolo, altceva nu prea poti face. Poti si vorbi cu patronul si sa-ti ceri drepturile, desi ma indoiesc ca vei avea rezultate pozitive.

Răspuns utilizator avertizat
| laudima22 explică (pentru dullcat):

Daca plec, îmi primesc ceva bani. E un fel de demisie asta. zic și eu nu știu.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti acolo sa-ti faci jobul pentru care te-ai angajat, fiind platit pentru orele muncite, iar cat dormi tu pe noapte este NUMAI problema ta, nu a a angajatorului.
Mergi la medic daca esti bolnav, sa-ti prescrie tablete de somn ca sa-ti reglezi ciclul circadian al somnului, ca asta nu este bine pentru santatatea ta.
Si evita comentariile inutile si jignitoare la adresa colegilor, fiindca nici un sef sau angajator nu-i plac muncitorii recalcitranti, care comenteaza inutil, sau induc stres si zanzanie in companie.

| anonim3247 a răspuns (pentru laudima22):

Dacă pleci azi pe 13 ar trebui să iei luna viitoare pe 15 mai bani pe zilele 1 - 13 aprilie.
Nu primești bani azi dacă pleci azi.
Îți intră pe card luna următoare în ziua de salarii ce ai lucrat luna asta.

| blackann a răspuns:

Daca pleci sub 3 luni cat e perioada de proba nu o sa ai dreptul la vreun preaviz. O sa primesti banii pe cat ai lucrat si aia e.

Ps. Ignor o pe violetta