| Alice270246 a întrebat:

M-am gândit mult și am decis că cel mai bine e să aleg profilul bio-chimie. Vreau să fac facultatea de medicină(deci nu merg pe bio-chimie doar că așa am chef). Problema e că nu știu exact ce mă așteaptă. La fizică nu mă prea pricep, în schimb la biologie sunt extrem de bună. Cei care sunteți pe bio-chimie îmi puteți spune vă rog câte ore de fizică, biologie și chimie și alte detalii din acest profil. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Au trecut vreo 3 ani de când am absolvit. Îmi amintesc ca aveam trei ore de fizica pe săptămână, trei de chimie și 2 de biologie. Atenție ca în clasa a noua și a zecea ai și o ora de informatica pe săptămână.
Eu zic sa mergi pe științe dacă ești sigura de medicina.
Mi-au folosit multe învățate de acolo. O sa dai de formule și prin facultate ( biofizica - aici m-a ajutat și partea de termodinamică), și la fiziologie te ajuta lucruri de pe acolo. Profesorii nu stau sa iti predea lucrurile de baza, se așteaptă sa le știi. Nu zic ca dacă te duci pe filo nu rezisti, dar e mai greu. Altfel faci conexiuni venind de pe un profil real.

3 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Uite, eu sunt bio-chimie.
Am făcut 2 ore de biologie, 3 de chimie și 3 de fizică (pot varia, în funcție de liceu).
La fizică am avut noroc că este o profă bună. Să știi că e tare grea materia. Lucrăm subiecte de bacalaureat și alea sunt nasoale.
Nu vreau să te descurajez, dar încerc să-ți spun ce te așteaptă dacă nu știi fizică.
Nu contează dacă, în gimnaziu, ai învățat la fizică sau nu pentru că o iei de la zero din clasa a 9 a. Cel puțin, la mine așa a fost.

| Alice270246 explică (pentru Feri5):

Mersi mult!

| Alice270246 explică (pentru Nirvanaaa):

Mersi!