| AG777 a întrebat:

Ma intreb oare cine a invetat schimbul 3? Este un schimb tare enervant

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nenorociții ăștia de capitaliști, nu-i mai satură ăl de sus

| cfrtobias a răspuns:

Nu iti e mai bine de noapte decat de dupa masa?

| gabicoo a răspuns:

Schimbul 3 a fost introdus în industria românească pe vremea lui Gheorghiu - Dej. Adică în perioada regimului comunist.
Însă pe plan mondial a fost introdus pentru prima dată în uzinele Ford din SUA. E o creație capitalistă, preluată și introdusă în URSS-ul anilor 30' (comunist) și impusă în România anilor 50'.
În concluzie și capitaliștii și comuniștii au fost și sunt niște câini!
Deci: " Mama lor la toți"!

| AG777 explică (pentru cfrtobias):

Nu prea, de fapt schimbul 2 e cam cel mai potrivit pentru activitatile mele

| cfrtobias a răspuns (pentru AG777):

Pai daca lucrezi de dupa masa ajungi seara acasa dormi si dimineata te trezesti daca nu te trezesti dimineata doar pe la vreo 10 atunci n-ai facut nimic aproape

Bula
| Bula a răspuns:

Schimbul de noapte s-a practicat deja si in epoca antica.
Paznicii, personalul de deservire a bucatariilor etc. au lucrat si atunci noaptea. Taberele armate a trebuit pazite (santinele, plantoane, etc.) si noaptea de inamici. Micul dejun si masa de pranz a trebuit preparat la timp, ceea ce a fost si este de durata lunga, deseori chiar si 6-8 ore sau si mai mult.

In epoca industriala, schimbul de noapte a avut atat considerente economice, cat si tehnologice.
Sunt locuri de munca unde oblşigatoriu se lucreaza in foc continuu, altfel se strica materialele si /sau utilajele folosite. Asemenea locuri sunt: turnatoriile, centralele energetice, telecomunicatiile si multe altele, unde nu se poate face pauza nici in sarbatori.

| Bizon95 a răspuns:

Nevoia... mai ales ca sunt unele fabrici cu foc continuu (nu se opresc cuptoarele niciodata)
in orice caz, capitalistii au inventat idea, dar si coMUISTII s-au folosit de idee, oricat de anti-capitalisti CICA, CA erau