| Furnicuta000 a întrebat:

Ma uitam la niste locuri de munca si nu inteleg ceva. La majoritatea scria ca programul de lucru al institutiei, firmei sau ce era ea e de la 8 la 20 sau de la 9 la 20 si se lucreaza in ture de cate 8 ore. Adica in 2 schimburi, nu? Deci angajatul vine la 8 si pleaca la 16 si in schimbul 2 vine la 12 si pleaca la 20? In cazul asta ce se intampla intre orele 12 si 14? Nu e prea aglomerat acolo fiind necesare doar persoanele de pe un singur schimb? Ca treaba e una singura, nu e ca la corporatie unde ai mult de munca. Nu vreau sa zic ce domeniu dar intelegeti voi ideea. Pe scurt, ce inseamna turele astea de 8 ore? Vreau sa vorbim la modul general. Nu veniti cu raspunsuri stupide gen suna si intreaba nu stiu unde ca daca aveti de gand sa va pierdeti timpul sa-mi scrieti asa ceva va invit sa-mi dati ignore.
Si nu ma luati in ras ca eu am lucrat pana acum doar 12 cu 24 si 12 cu 48

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare firma organizeaza programul de lucru dupa nevoile proprii.
Deci: trebuie sa le intrebi despre organizarea programului de lucru!

Intr-o saptamana trebuie sa fie 40 ore lucrate.
Ca urmare, programul de lucru se adapteaza corespunzator.
Unele firme au zile cu program prelungit, iar in alte zile le primesti liber (asa este si programul 12/24).
Alte firme intercaleaza pauze de 1-2 ore (de exemplu: pentru mese), timp cu care se prelungeste programul de lucru.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Ai zis fix nimic.
Daca firma are program cu publicul 8-20 luni-vineri cum se impart alea 8 ore si de ce? Asta e intrebarea mea pe scurt.
Si vorbesc la modul general, din experienta voastra si din auzite.
Nu ai experienta si nu ai auzit? Atunci te rog nu mai comenta. M-am saturat sa primesc la FIECARE intrebare raspunsuri stupide. Nu toate, doar unele stupide. Vreau sa pun si eu o intrebare si sa imi raspunda cineva ceva ce vreau sa stiu

| Whitte a răspuns:

Nu ne spui domeniul, nu putem ghici.
Uite eu ma gandesc ca e o unitate unde la pranz e mai mulr de lucru. Restaurant unde merg oamenii sa manance. E nevoie de mai multi angajati.
Dar nu o sa-ti placa nici raspunsul asta. Asa ca, te trimit sa suni la ei sa intrebi de ce. Pe o masinade cusut nu pot lucra doi oameni in acelasi timp.

| Furnicuta000 explică (pentru Whitte):

Bine, e o clinica medicala. Acum imi dai un raspuns?

| Furnicuta000 explică (pentru Whitte):

La toate clinicile private e program 8-20 sau 8-21 si se lucreaza in ture de cate 8 ore pe zi deci vreau sa stiu de ce atata timp cat o consultatie dureaza tot atata la toti pacientii

| Whitte a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu e vorba numai de consultatii. Mai au si alte activitati pe langa asta. Multa hartogaraie, poate se fac si analize si atunci au de dat rezultate, etc.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Programul poate fi:
- pentru un schimb de la 8-16, iar schimbul doi de la 12-20 SAU
- 2 zile 8-20 si o zi pauza SAU
- alte combinnatii, in care saptamanal se lucreaza 40 ore.

E atat de complicat?!?

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Am scris clar ca in toate anunturile se specifica " program de lucru in ture-8 ore pe zi" si eu am intrebat de ce
Ce e asa greu de inteles?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tie ti-i greu de inteles.
Am scris inainte si aceasta varianta:
"pentru un schimb de la 8-16, iar schimbul doi de la 12-20"
Intre orele 12-16 ambele ture lucreaza.

Greu de inteles.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Am intrebat de ce? De ce nu se poate 6 ore cu 6 ore? Peste tot e acelasi program, ture de 8 ore la program de 12 ore

Bula
| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Legea obliga la program de 8 ore (sau 4).
Firma isi angajeaza si organizeaza oamenii in functie de nevoi si de lege.
La multe firme, orele de varf de activitate este intre orele 12-16 si atunci trebuie sa aiba persomal suficient.