| anonim_4396 a întrebat:

Mâine merg la ochelari și am auzit că se pun niste picuri in ochi care ustura (am 11 ani) picurii ustura mai tare ca parfumul in ochi?

8 răspunsuri:
| Feitan a răspuns:

Nu se pune nimic in ochi stai linistitwinking

| mi25 a răspuns (pentru Feitan):

Se vede ca nu ai fost niciodata la oftalmolog.

| mi25 a răspuns:

Picaturile care se pun in ochi pentru dilatarea pupilei se pun doar atunci cand ai o boala. Pentru prescriera - pentru prima data - a ochelarilor, de regula se verifica si fundul de ochi. Atunci ti se pun picaturi. Dar nu simti nici o usturime, doar o mica jena (aproape nesemnificativa) cand picura, ca atunci cand iti cade o picatura de apa in ochi.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde, doar daca ai vreo boala sau vor ei sa verifice mai mult dar nu ustura nimic.

| Feitan a răspuns (pentru mi25):

Pentru ce a intrebat pustiul nu se pune, nu are rost sa ii scriu povesti degeaba, are 11 ani si probabil o fi zis careva in gluma si el s-a speriat.

| mi25 a răspuns (pentru Feitan):

Pai, tocmai de aceea i-am scris mai mult, ca sa-l linistesc. Cunosti psihologia copiilor?

| Caro34 a răspuns:

Micutule OM, ma bucur ca ai intrebat asta! Picaturile acelea nu dor, nu ustura ci maresc putin pupila pentru cateva controale nedureroase! Nu te alarma; e un simplu control pentru niste ochelari cu care vei arata cool! Numai bine! happy

| Omul9902 a răspuns (pentru Feitan):

Până la urmă mi-a pus picături dar nu au usturat așa de tare