| WeAreSmart a întrebat:

Medic sau programator? voi ce a-ti alege? cu argumente va rog!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicina, la noi in tara, trebuie sa o faci din pasiune, multa pasinue. Faci 6 ani de facultate + 4-5-6 de rezidentiat in functie de specialitate si in final esti platit cu un salariu de cacao.

Un programator bun si pasionat, daca face un efort in anul 3 de facultate se poate apuca de munca si dupa 1-2 ani experienta va castiga dublu cat un medic cu 10 ani experienta.

8 răspunsuri:
| JustMe34 a răspuns:

Salut.Sunt la mate-info si vreau sa devin programator, la randul meu trebuia sa aleg intre academie si asta.Stiu ca informatica e de viitor si se castiga bine, si la medicina intr-adevar se castiga insa e mai greu.6 ani facultatea+ 2 ani nu stiu ce si + alti 2 ani chestia finala.Chiar nu stiu cum se numeste. thinking Insa meseria care ti-o alegi trebuie sa-ti exprime placere si satisfactie caci altfel e in zadar happy

| Flopet17 a răspuns:

E foarte important sa alegi ce iti place. Mie imi place sa programez, deci aleg programator, dar nu toata lumea doreste asta, nu la toti e potrivit. Trebuie sa faci ce iti place, fara sa te gandesti la bani. Banii sunt doar o recompensa a unei munci bine facute. Trebuie sa-ti placa si daca castigi 500RON si daca castigi 5000RON. Have fun!

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Programator. Medic inseamna multa responsabilitate..de exemplu. operezi un om care are putine sanse de reusita. dupa daca maore familia te va trage la raspudnere. Bani multi, dar responsabilitati mari. daca te crezi capabil mergi pe doctor. Programator...informatica evolueaza..chiar daca nu esti FOARTE bun vei avea un loc de munca cu un salariu bunicel

| Niiiicu a răspuns:

Daca as putea da timpul inapoi as alege medic, din considerentul stabilitatii financiare + la orice pot sa imi ajut familia...dar de asta e

| AllinaDaniella a răspuns:

Ati*. Mai multa atentie la orele de lb. romana.

| Cyrano a răspuns:

Fa ceea ce faci cu padiune...nu banul e totul.

| WeAreSmart explică (pentru AllinaDaniella):

Ok happy

| DuncaClaudiu a răspuns:

"suntserios" are dreptate....depinde si de inclinatii... ceea ce-ti place tie sa faci.happy