| IoanaIonuca a întrebat:

#Medicina
A făcut cineva de aici medicina? Ați putea să îmi dați niște sfaturi? E târziu oare să o încep la 22 ani? Am făcut deja 2 ani de contabilitate si am zis ca ar fi ok sa o termin, sa nu fie pierdut 2 ani degeaba. S-ar putea lucra in timpul facultății (4 ore) sau ar fi prea mult și obositor? Dar familie se poate face?

8 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu contează vârsta ta, dar 6 ani e mult.

Facultatea asta cere bani și timp. Le ai pe ambele?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E târziu oare să o încep la 22 ani?
Nu e târziu.
Am făcut deja 2 ani de contabilitate si am zis ca ar fi ok sa o termin.
Ce să termini? Ai început medicina și ai întrerupt și dorești să o reiei acum?
S-ar putea lucra in timpul facultății (4 ore) sau ar fi prea mult și obositor?
Da, se poate, distrubui pizza pe bicicletă, mai fac și alții asta,. tu îți alegi orarul de lucru.
Dar familie se poate face? Se poate. Familia te va motiva puternic să excelezi în toate și te va susține moral.

| IoanaIonuca explică (pentru sadrian46):

Contabilitatea sa o termin. Mai am 1 an si apoi sa dau la medicina. Nu am inceput medicina

| christine99 a răspuns:

De ce nu te-ai dus acolo de la început? Nu are nicio legătură contabilitatea cu medicina. Și dacă îți doreai atât de mult nu mai stăteai atât pe gânduri, dacă așa și pe dincolo. In general trebuie să te dedici studiilor dacă vrei să fii un medic bun, nu poți să te și măriți și să lucrezi in același timp și să înveți și la facultatea de medici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Să o termini contabilitatea. Apoi te poți angaja la câteva firme private să le faci contabilitatatea lucrând cu programe de contabilitate de la tine de acasă.

| Daniel323 a răspuns:

Contabila mea castiga mai mult decat un doctor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasă medicina, nu toti au talent, ca sa ajungi un medic bun i ti trebuie ani multi de studiu si de scoală, iar viata din spital este foarte grea nu toti/toate rezistă, sunt gărzile de noapte care sunt foarte obositoare, sunt orele de munca enorme zile fara concediu, de craciun esti la servici cand altii stau acasa cu familia, de paști la fel, tu daca vrei sa i ti faci si familie si carieră nu le poti face pe amindoua, deoarece medicina cere timp efort sacrificii, ca sa ajungi un medic bun si renumit, ocupa te de contabilitate, poti lucra de acasa program lejer fara stres, fara nervi. Decizia finală i ti apartine, succes.

| Dalmore a răspuns:

Dacă faci medicină generală nu ai cum să lucrezi, fă și tu ceva mai mic, BFT are doar 3 ani și doar 4500 taxa parcă. La generală e dublu, deci nu știu cum ai putea să te descurci fără părinți. N-are rost să trăiești cu un regret, doar că trebuie să fii cu adevărat pasionat de domeniul ăsta ca să reușești. Deci mna, îți asumi niște riscuri.