| DaReZon a întrebat:

Mereu am lasat multe lucruri neterminate. Nu am reusit niciodata nimic sa continui pentru ca intervine "m-am saturat si plictisit de asta". Prima data am vrut sa devin programer, am invatat cate ceva dar la un momendat m-am plictisit de aceasta chestie si am renuntat. Apoi am vrut sa invat Japoneza. Am invatat cate ceva dar am renuntat pentru ca am spus ca m-am plictisit. In ultima vreme am vrut sa compun un cantec pentru un concurs dar m-am lasat si am spus ca m-am saturat. Mereu am lasat lucrurile neterminate. Visul meu este da a ma muta in Japonia dar chestia asta necesita bani sau studii. Nu ma trag dintr-o familie de barosani si nu sunt bun cine stie ce la invatatura. Sunt la filologie si presimt ca nu pot avea nici un viitor din asta, pentru a ajunge sa lucrez in Japonia. Cum as putea sa continui fara sa ma las de toate acestea? Mereu spun ca m-am saturat si nu mai am chef de asta. Dar v-am zis, eu as dori sa merg in Japonia si sa muncesc, dar nu am bani nici cine stie ce studii. Care stie sa scrie ceva folositor, si nu la misto, primeste funda.

6 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Incearca sa inveti cat mai mult si cat mai bine cat sa iei o bursa maricica.
Fara munca nu poti sa ajungi.

| AndeT a răspuns:

Ca sa muncesti in japonia trebuie sa stii japoneza sau engleza (deh globalizarea)
in orice caz daca vrei sa ai un viitor oriunde trebuie sa inveti, sa prinzi interes pentru un domeniu si acolo sa perseverezi.
incerca sa inveti constant, du-te la biblioteca, sau incepe prin a citii orice te-ar interesa.
si nu iti alege domeniul sau ce vrei sa faci in viata pentru ca asta e la "moda"

| wenwynig a răspuns:

Uite ceva folositor: pune mana si invata, nu mai sta ca un figurant pe net, daca vrei sa faci ceva in viata.
Plictisitule.

| Mădălllinna a răspuns:

Munceste pe aici, trage tare...strange niste bani, iar dupa... du-te in Japonia happy iti gasesti ceva de munca, lucrezi o perioada, si dupa aceea te inscrii la o scoala. si usor usor totul va fi bine. Trebuie doar sa ai vointa happy si sa fi optimist happy

| neagurares a răspuns (pentru RandyMarsh):

Asa as vrea sa fac si eu.

| neagurares a răspuns (pentru RandyMarsh):

Uite,atunci cand te vei plictisi de japoneza invata si obiceiurile lor. Ti se vor parea putin ciudate dar o sa-ti placa. Asa o sa-ti doresti si mai mult sa mergi in Japonia si nu te vei mai plictisi. Si eu mi-as dori sa ajung in Japonia dar nu am destui bani. Uite cum fac eu:incep sa fac economi, imi gasesc ceva de munca in Romania. Sper ca ti-am fost de ajutor.