| PrintesaTsubaki姫椿 a întrebat:

Mi-a venit ciclul acum 10 min. Ce sa fac? Parintii nu-s acasa.

Răspuns Câştigător
| andru8700 a răspuns:

Te duci si te speli iar daca te doare burtica tii dusul cu apa fierbinte in zona durerii, apoi iti pui un absorbant, iei o pastila si te bagi putin in pat.

13 răspunsuri:
| miky1804 a răspuns:

Cum ce sa faci?laughing)pui un absorbant si gatastraight face

| ToLoveRu a răspuns:

Este o metoda de cand lumea si pamantul(cred laughing):
Pune multa vata in hartia igienica su pune-o "acolo".
Mergi in graba pana la magazin si cumpara-ti un absorbant.
Daca nu poti iesi din casa pentru ca(virgula)curge prea mult asteapta-ti parintii.big grin

| pwp a răspuns:

Cauta in sertarele mamei tale si acolo vei gasi absorbantele. Pune-ti unul si gata :*
Daca nu te descurci sun-o pe mama ta happy

| Gabyy32 a răspuns (pentru pwp):

Scuze k intreb imi puteti spune cei ala ciclu ca am venit de 4 luni din Italia si nu stiu ce inseamna

| pwp a răspuns (pentru Gabyy32):

Esti baiat..nici nu trebuie sa stii tongue

| andru8700 a răspuns (pentru Gabyy32):

Ciclul este semn al maternitatii. Apare la fete in jurul varstei de 11-12 ani si consta in eliberarea de sange din ovare.Intr-o luna curge sange dintr-un ovar intr-o luna din alt ovar.In fiecare luna pana la batranete, fetele, femeile au parte de asa ceva.Si de-ar fi numai sangele dar mai sunt si niste dureri groaznice, nu mereu dar sunt.Acum ai inteles ce este acela ciclu?

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Pai, cauta prin casa un absorbant, sau un tampon...
Daca nu ai, poti folosi si vata...
Daca te doare burta, sau capul, e normal.
Sa nu te ingrijorezi ca intr-o luna nu-ti vine sau iti mai vine dupa o saptamana.
Este normal, pentru ca este ciclu neregulat.
Dupa 2 ani va fi regulat.

| raluk27 a răspuns (pentru andru8700):

Mai informeaza-te! Sangele este eliberat din uter, nu din ovare. Chestia cu un ovar da. unul ba e cea mai mare prostie.

| raluk27 a răspuns (pentru Gabyy32):

Pe principiul "como se dice in rumano"?laughing

| PrintesaTsubaki姫椿 explică:

Mersi, dar de fapt doar am facut o infectie urinara, adica abia fusesem intr-o excursie si n-am avut unde sa fac pipi, era cald si nu am avut suficienta apa, am transpirat mult, deci saracii rinichi... A curs ceva sange.

| Gabyy32 a răspuns (pentru andru8700):

Da.ms

| Gabyy32 a răspuns (pentru raluk27):

laughing)

| Gabyy32 a răspuns (pentru pwp):

laughing