| anonim_4396 a întrebat:

Nu cunosc prea multe despre meseria de taximetrist de aceea întreb.
Cum știu taximetriștii toate străzile, locațiile și adresele, mai ales în orașele mari?
Știu că acum au GPS dar cei din anii '80, '90 nu aveau GPS.
Cum ajung ei să cunoască toate locațiile?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mai demult, taximetristii memorau zonele principale a orasului si se ajutau cu harta, respectiv cu "caietul" de notite (in care au fost notate adresele cu acces special, ne-standard). Acele caiete au fost copiate si completate cu mana, de la un taximetrist la altul.
In plus, daca cineva nu a stiut cum- si unde trebuie sa mearga, a intrebat prin statia radio de la colegi.

Cand ma duc intr-o localitate unde nu cunosc locurile, intreb taximetristii. Ei cunosc mult mai bine orasul decat politistii de la circulatia rutiera.winking

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inainte de gps ii ziceam din 2-2 minute pe unde sa o ia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da dar cei care veneau din provincie la capitală și luau taxiul și îi spuneau taximetristului să-i ducă la adresa cutare? Aceștia neștiind drumul spre locația, ci doar locația în sine.
De exemplu, venea unul dintr-un sat și voia la Arenele Romane, el fiind pentru prima dată în capitală...

| Mosotti a răspuns:

Pai e simplu cum cunosc toate strazile, din experienta, le-a invatat pe toate in timp ce tot au mers pe unde au mers.
Sau le-a invatat inainte de pe harta, ca banui ca erau harti cu orasul si atunci.

| Frank51 a răspuns:

Eu am învățat un oraș întreg în 2 ani, și nici n-am mers foarte mult. Taximetristul face zeci de ani această meserie.

| felixf a răspuns:

Rosalia draga te-ai dat pe bicicleta? Daca da probabil ca stiai zonele orasului, daca nu raspunsul este se invata. IN Romania orsele nu erau metropole. Se invata si se face meseria

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista o bucata mare de hartie pe cae erau desenate niste dungi.
se numea harta

| wildthing a răspuns:

In Londra de exemplu, daca vrei sa fii taximetrist, trebuie sa treci de un examen foarte dificil, care presupune sa stii absolut toate strazile orasului...mii de strazi. Daca aia pot sa invete Londra pe de rost, cred ca pot si ai nostri sa memoreze oraselele Romaniei, chiar si Bucurestiul.winking

| Simpatic a răspuns:

Inainte le invatau de pe harti, acum cei mai putini experimentati invata de pe GPS.
Dar sa nu uitam un lucru, taximetristii adevarati au o inteligenta aparte cand vine vorba de a retine, au memorie vizuala foarte foarte dezvoltata si o geometrie in spatiu dezvoltata.
De ce zic asta am un cunoscut ce e taximetrist in Bucuresti si este printre putinii care stiu strazile indiferent in ce sector as merge pe dinafara, deci toate strazile le stie si Bucurestiul e imens! este evident un taximetrist bun, sunt si care nu-s priceputi.
La mine in oras de ex. de cativa ani s-au facut taximetristi toate leprele, multi baieti de etnie carora nu le place munca sa vezi cum conduc si cata geometrie in spatiu stiu. S-au apucat de asta doar de agata vreo muiere sau mai stiu eu ce ganduri au, sa te arda la pret cu "maimuta" si alte chestii.
De asta zic sunt oameni cu vocatie pentru taximetrie si habarnisti care incurca meseria asta.

| Catrice a răspuns:

Deci sa înțeleg ca tu când ieși în oraș folosești GPS-ul?

| minrest a răspuns:

In primul rand, totul se invata. Stiu unii taximetristi britanici stradutele din Londra. In al doilea rand, toti taximetristii purtau cu ei Ghidul Bucurestiului, cu harta impaturita si index al strazilor. In al treilea rand, se poate cere ajutorul colegilor, prin statie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu.