| LeonardLeonte a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa aleg...din pacate nu stiu ce pasiuni am si ce as putea sa fac pe viitor si stiu ca nu sunt singurul care trece prin asta. Ce sfaturi imi dati incat sa nu regret alegerea facuta acum? Ce facultati imi recomandati? Am unele hobby-uri (muzica, creare de clipuri video), dar nu cred ca sunt joburi bine platite in Romania pe domeniile acestea.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Planul unui om de succes in viata.
1. Descopera o pasiune.
2. Descopera la ce esti bun, ce abilitati ai, ce faci bine sau ce ai putea sa inveti acum pentru a deveni mai tarziu bun. Adica daca la momentul actual nu esti bun la ceva, poti deveni in scurt timp.
3. Afla unde este nevoie de oameni care sunt pasionati / buni si care stiu sa faca acel ceva.
4. Afla ce trebuie sa faci pentru a ajunge acolo. Care sunt pasii
5. Cat se castiga din asta si cum poti evolua.

Iti recomand sa nu faci restul pasilor pana nu-l rezolvi pe primul. :) Nu sari niciodata peste niciunul deoarece o sa ai mari probleme. Multi sar direct la pasul 5 in care aleg o meserie numai pentru ca esteplatita bine fara sa tina cont si de restul. Apoi cand se izbesc de pasul 4, renunta pentru ca este prea greu. Exexemplu foarte des intalnit este la academia de politie. :)

Multi ca tine vorbeste despre,, nu stiu ce facultate sa aleg" de parca ar fi singura lor usa pe care sunt obligati sa intre. (daca ma intelegi ce zic). In cazuri de astea raspunsul este simplu : nu te duci. :)

Am citit ca esti pasionat de multi-media si design. Te sperie gandul sa inveti singur? Sau vrei neaparat sa ai un orar stabilit si un profesor care nu stie despre ce vorbeste? De www.udemy.com ai auzit? Arunca un ochi pe acolo.

Normal ca nu sunt job-uri ok in Romania pe domeniul asta. Dar cine te pune sa te limitezi doar la Romania? Acum nu zic sa pleci din tara, dar cum ar fi daca ai lucra din Romania pentru clienti din afara tarii?

Eu iti recomand cu tot dragul freelancing-ul. Lucru pe care ai putut sa-l faci si pana acum, dar ma rog. Inveti singur, ce vrei, cand vrei, cumpara cursuri, informeaza-te, devino bun intr-un program sau mai multe si arata-ti talentul daca chiar esti sau vrei sa devii bun in asta. De asemenea ai clientii tai, tu pui pretul, tu decizi cand lucrezi si cati bani casitigi. E nasol doar ca nu ai un venit sigur la final de luna si ca trebuie sa cresti treptat. Orice alegere ai face, eu iti ures succes! Si sa nu-ti fie teama de esec sau ca o sa alegi facultatea gresita. Niciodata nu este timp pierdut.

27 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa regreti oricum atat timp cat faci o facultate intr-o tara de lumea a 3-a... Si nu, nu-s nici bine platite, romanul in domeniile alea vrea totul gratis si sa fie calitate de Hollywood. Fa o facultate doar ca sa ai o diploma deoarece asa merge sistemul romanesc, invechit, de rahat, si invata singur si exerseaza in hobby-urile tale, de preferat ore intregi, poti vinde muzica si sa faci freelancing in video editing. Si da, invata limbi straine si vinde in afara.

| mateisitudor a răspuns:

Daca nu stii ce facultate sa alegi, e destul de greu, mai ales in perioada asta. Nu ai avut nicio materie preferata la scoala? Sau ceva care sa iti placa mai mult decat celelalte

| RoCkKiD a răspuns:

Ce joburi iti par interesante din ce ai vazut la TV stiri? De acolo putem sa mergem inapoi si sa vedem c efacultati te-ar ajuta.

Gandeste-te ce te-ai vedea facand cu drag.

| LeonardLeonte explică (pentru anonim_4396):

Ce facultate imi recomanzi daca mi-as dori un viitor in video-editing? Sau daca nu exista asa ceva, ce domeniu se apropie cel mai mult de partea aceasta de multimedia si ce facultate m-ar putea ajuta macar putin in acest plan? Multumesc de ajutor!

| Deniskovici a răspuns:

Cu asta ma confrunt și eu, tot e din vina scolii care ne-a predat tot felul de câcaturi despre mortul de Mihai Eminescu, etc și nu ne-au învățat sa ne găsim adevărata pasiune, nu ne-au învățat cum sa plătim taxe, cum sa ne deschidem o afacere(antreprenoriala?, ce e aia vere?, profa nici nu e o antreprenor, cum sa ne predea antreprenoriala?). Sunt multe de zis despre sistemul românesc de învățătură, doar ca as putea scrie o carte cu toate problemele care ne macină. Și as mai vrea sa spun ceva, în opinia mea, la școală ar trebui sa faci ceea ce îți place, adică să-ți găsești pasiunea pe care ar trebui sa o antrenezi, nu sa recit poezii de ale lui Mihai Eminescu care, fără îndoială, sunt frumoase dar inutile.

| Misiaj a răspuns:

In primul rand, nu mai intreba pe nimeni despre ce este legat de viata ta, fiindca nimeni nu te stie exact asa cum esti tu si nu stie ce e mai bine pentru tine, in afara de tine. Nu stiu sincer ce ai putea sa faci si cu o facultate terminata in Romania, am inceput sa ma intreb de la un timp chestia asta, ce ai enumerat tu mai sus sunt doar hobby uri, adica in timpul tau cu asta te ocupi, posibil din lene si lejeritate, un hobby e ceva diferit de o placere, oricum lucrurile astea sunt foarte temporare fiindca nu o sa faci asta la nesfarsit. Gandeste-te la ce ti-ai dori tu pe viitor, daca vrei sa ai foarte multi bani e nevoie sa vi cu ceva inovator, diferit, bine gandit, daca vrei sa fi independent din orice punct de vedere, gandeste-te in primul rand la ce vrei iar mai apoi gandeste-te la modalitati in care sa obti ceea ce vrei.Nu mai cauta raspunsul la propriile intrebari in alti oameni atunci cand stii foarte clar ca raspunsul se afla doar in interiorul tau.

| Wr3nch a răspuns:

E cam degeaba sa recomandam ceva cand nu stim la ce te pricepi sau ce iti place sa faci. Joburi bune gasesti in orice domeniu daca esti bun si stii ce faci.

| LeonardLeonte explică (pentru RoCkKiD):

Cele legate de multimedia. Sau ceva apropiat de multimedia(gen web-design), pentru ca sincer nu stiu ce imi doresc cu adevarat dar parca asta imi suna bine. Sa iti poti lasa imaginatia libera intr-un fel, dar ceva care sa fie si bine platit.

| LeonardLeonte explică (pentru mateisitudor):

Sincer nu, din pacate.

| LeonardLeonte explică (pentru Misiaj):

Mersi de raspuns! Ce mi-ai recomanda in multimedia, sau apropiat de multimedia?

| LeonardLeonte explică (pentru Wr3nch):

Imi suna bine domeniul de multimedia. Ce stii despre acesta? mersi

| RoCkKiD a răspuns (pentru LeonardLeonte):

Joburile care tin de design sunt axate mai mult pe freelancing pentru ca nu se gasesc prea multi angajatori care sa vrea asa ceva si cei care sunt nu-s dispusi sa plateaca prea mult.

Pentru asta exista specializari de foto-video la universitatile de arte sau specializari axate pe publicitate si advertising la facultatile de economie.

Pentru web design o sa ai nevoie si de cunostinte de informatica deci pentru directia aia poti sa ochesti o facultate de informatica iar in paralele sa inveti programe de editare.

| Misiaj a răspuns (pentru LeonardLeonte):

Uita te pe linkuri le astea daca stii engleza, sper
1. http://www.fjsc.unibuc.ro/......udio-video
2.https://www.unatc.ro/film/
3. https://www.quora.com/......-animation
4.https://study.com/......tions.html
5. https://www.awn.com/mag/issue2.9/2.9pages/2.9thompsonstudent.html
Incearca sa cauti informatii in engleza, sa vorbesti cu oameni care lucreaza in domeniu sau cu studenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LeonardLeonte):

Exista consilier vocational dar trebuie sa te duci la unul bun de cere multi $$$ si sa fie tanar. Mosii si babele te indruma la a sta bou pe ajutor social si sa scoti copii pe banda rulanta ca asa e Romania o pleaosca de rahat in drumul UE. Din pacate, nu exista la noi in Ro ceva artistic si bun, doamne fereste sa stie tinerii sa faca altceva decat inmulteasca si sa fie slugi la fast food-uri ca asa a zis prea slavitul Nicolae Ceausescu inainte de 89. La arte faci mate geometrie tot rahaturi de nu-ti sunt tie utile pe cont propriu, a, daca inveti matematica aplicat in video editing incat sa produci video-uri mai rapid (gen sa te invete algoritmi perlin incat sa faci animatii de Minecraft fara sa desenezi tu cub cu cub, faci scena cu 2 formule si un click) asta-i alta treaba. Dar teorie peste teorie, nu te invata nimic in final. decat pierzi increderea in sine si ajungi cum am tot fost eu an de an, depresie adanca. Jegul asta de tara te face sa crezi ca esti prost, si asta le e si interesul, vor slugi pe bani putini, nu oameni calitativi si specializati. Ca astia le pleaca si nu mai are jegurile din parlament pe banii din taxe ale cui sa-si faca vile.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Îndrumarea mea este să îți faci o analiză a abilităților și a competențelor. Încearcă să găsești un cabinet de orientare în carieră pentru un rezultat corect și complet. Baftă

| Misiaj a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau si eu o explicatie pentru faptul ca mi-ai evaluat raspunsul ca "nefolositor si eronat", ai crezut cumva ca iti evaluai propria ta viata, cumva?
"Mosii si babele te indruma la a sta bou pe ajutor social si sa scoti copii pe banda rulanta" care mosi si babe? de ce sa asculti de niste nimeni in drum? Inseamna ca esti cretinofob daca faci asta. 'Romania o pleaosca de rahat in drumul UE" UE la randul sau e un colector de rahat.
"sa fie slugi la fast food-uri ca asa a zis prea slavitul Nicolae Ceausescu inainte de 89" hai ca si exista fast food in Romania pe acea vreme.
"La arte faci mate geometrie tot rahaturi de nu-ti sunt tie utile pe cont propriu" si iti pare cumva ca doar in Romania faci mate si geometrie la o facultate de arte? Asa si ce daca nu faci nu stiu ce fel de matematica aplicata, designerii vestimentari crezi ca stiau asa ceva, Karl Lagerfeld clar stia c++ ca sa devina designer? Ce e cu aberatiile astea? La arte esti artist, tu trebuie sa vii cu idei, sa gandesti vizual, sa ai inteligenta vizuala si din majoritatea spectrelor, sa fi revolutionar, asta face un artist, nu proiecteaza, el nu e un proiectant, daca vrei asa ceva du-te la inginerie.
"Dar teorie peste teorie, nu te invata nimic in final." Serios, si cand ai realizat asta, cand ai terminat facultatea? Normal ca nu faci nimic cu ceea ce inveti la facultate, ci trebuie sa te autoeduci, sau pentru tine e prea greu acest termen?
"decat pierzi increderea in sine si ajungi cum am tot fost eu an de an, depresie adanca" in cazul tau cred ca nici macar nu a existat vreodata o incredere de sine pentru ca lucrul acesta nu se pierde destul de usor, e vina ta daca te lasi influentat de oamenii din jur, e si alegerea ta in acelasi timp ce sa faci cu timpul tau, sa iti vezi de visuri sau sa devi un frustrat deprimat care asculta doar de cei din jur, ca un caine docil.
"Jegul asta de tara te face sa crezi ca esti prost, si asta le e si interesul, vor slugi pe bani putini, nu oameni calitativi si specializati." nu doar Romania este asa, ci majoritatea tarilor, normal ca nu vrea nimeni sa fi deschis la minte, ei nici macar nu vor ca tu sa existi, avand in vedere ca orice din jurul tau costa bani, de la locuinta, mancare, haine, medicamente, etc, de fapt nimeni pe pamantul asta nu vrea ca tu sa existi si cu atat mai putin sa te educe sau sa iti ofere orice, bun venit pe pamant, nu stiu pe ce norisor cu basme ai trait pana acum dar in drumul asta numit viata, daca nu ai o valoare ereditara este foarte greu sa existi. Hai sictir!

| Frank51 a răspuns:

La arte, design industrial, design de produs, stiinte economice marketing, astea sunt cam universale.

| Osneros a răspuns:

Tu alegi facultatea cu 2 săptămâni înainte de bac?

| eckblume a răspuns:

Https://psycho-tests.com/test/holland-career Holland e un test de interese vocationale si iti va oferi un cod. Pentru fiecare cod sunt enumerate o serie de profesii. Te poti orienta. Cred ca e si in romana, dar nu l-am gasit. Eu l-am completat cand am fost la un consilier scolar.
https://www.unatc.ro/film/multimedia-film.php UNATC
Nu stiu daca esti atras de stiintele exacte. Pe Facebook au aparut studenti care fac scurte prezentari despre fiecare facultate (pe pagina Universitatea Bucuresti). Eu te sfatuiesc sa mergi unde iti doresti. Salariile foarte bine platite sunt cele din domeniul medical, IT, politie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă tot nu ai nicio pasiune, atunci poți să alegi absolut orice.
Cele mai bănoase meserii ale viitorului vor fi cele legate de robotică.
Programatorii de roboți vor câștiga cel mai bine.
Vei putea lucra chiar și de acasă și vei putea locui oriunde (un mare avantaj).
Îți plac roboții? Ce părere ai despre ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Misiaj):

Wow s-a activat retardatul de pe TPU vad rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se lucreaza mai mult din sedii dar se poate si de acasa. Totusi din creat de video trebuie sa invete desen tehnic incat sa faca simulari video, iar din simulari video, dupa ce invata programare si sa se descurce in CAD-uri, poate trece cu cativa ani grei de munca la robotica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna CAD-uri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Programe de proiectat diverse. https://www.autodesk.com/solutions/cad-software

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic să nu-l sperii.
Alo, Leonard Leonte, nu te lua după catank000!
Nu e atât de complicat cum pare! Pe bune!
Nu abandona înainte de a începe! Alo...
Nah, că s-a dus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-l sperii dar cand o sa intre in robotica si programare va fi ca un drog rolling on the floor Nu se mai poate opri din facut programe si circuite, peste un an doi lanseaza masini in spatiu ca Elon Musk laughing Glumeam, ii ia cam 20 ani dar e usor cu tehnologia actuala, bani, timp si rabdare sa mesteresti sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

L-ai speriat pe bietul om!
Omenirea a pierdut un mare programator! Of...