| Rysor a întrebat:

Ospătar sau şofer? Care dintre cele două meserii este mai profitabilă? Argumentaţi-vă răspunsul.

Răspuns Câştigător
| hummmer a răspuns:

Ca şofer nu rămâi cu mulţi bani în buzunar.Plăteşti amenzi,repară maşina,poţi avea oricând un accident(din vina ta sau a vreunui beţiv, tot aia e).
Ca ospătar, dacă îţi faci un pic de reputaţie, nu botezi băutura şi nu umfli nota, o duci bine.
Tu alegi.

8 răspunsuri:
| Crisss22 a răspuns:

E mai buna cea de sofer pentru ca eu zic ca e mai profitabila. Dar conteaza si unde.

| Rysor explică (pentru Crisss22):

Dacă ar fi să mă fac şofer, m-aş face şofer livrator de pizza. Mai aştept şi alte răspunsuri, tu nu m-ai lămurit deloc.

| PatyBăă a răspuns:

As zice sofer dar nah. nu gastigi asa de bine ( parerea mea) aici nu cred ca ai avea atat de mult de lucru; Daca ospatar ai castiga mai mult dar ai avea mai mult de lucru (conteaza si de restaurant/ce este.)

| amara a răspuns:

Mai bine e sa alegi meseria de aspatar pentru ca castigi si ceva bani si ca sofer nu ai timp de nimic pentru ca mai tot timpul esti plecat, mai ales daca ai familie
asa mai bine stai pe 1000-1500 de lei decat sa nu-ti petreci timpul cu familia sau prietenii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde esti ospatar si unde esti sofer. daca esti ospatar la un restaurant de 5* castigi bine, daca esti la bodega din colt te rogi sa nu platesti de la tine.

la fel si cu soferia, esti livrator de pizza cum zici tu, e naspa, pateste ceva masina o repari din buzunarul tau, esti sofer de autobuz, te doare la basca dar nici nu castigi

| Sooorin a răspuns (pentru Rysor):

Daca te faci sofer, media la salariu este undeva la 1000 ron ( 10 milioane lei vechi ), asta depinzand si unde te angajezi ca sofer( ca livrator de pizza iei pana in 10 mil ). Ca ospatar depinde de restaurant, dar media salariului este tot undeva pe la 10 mil ( 1000 lei ) poate cu o diferenta de 200 - 300 lei depinzand de localul unde vrei sa te angajezi happy

| Braunion a răspuns:

Ospatarul castiga inca o data salariu numai din bacsis. Ca sofer mai faci cateva comisioane pe motorina firmei + ce folosesti in interes personal (dar trebuie sa fii putin destept sa nu te incurci in minciuni cand declari km).
Eu as merge pe meseria de ospatar, castigi dublu fara prea mare efortwinking

| Rysor explică:

Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri, fie că au fost mai puţin sau mai mult argumentate. Rământ tot la ideea de ospătar deoarece este o meserie mult mai bănoasă decât cea de şofer iar pe lângă asta, este o meserie şi frumoasă, şi uşoară. Nu eram însă sigur pe mine şi a trebuit să vă cer şi vouă o părere.