| bleakk a întrebat:

PARERI/SFATURI/PARERI SFATURI
Nu stiu pe ce sa ma axez.Sunt clasa a 11-a dar simt ca nu ma atrage ceva in mod special.Sunt la o clasa foarte buna cu un nivel ridicat, dar din pacate sunt sceptic in legatura cu ce voi urma. Oscilez si ma tot gandesc.Este timpul sa ma gandesc.Sa ma straduiesc pentru un job bine platit si reputatia acestuia implicit,dar care poate ma atrage mai putin SAU sa nu depasesc o anumita limita si sa fac strict ceea ce imi place si un salariu bun, sa zicem.Stiu ca prin invatare si totodata reusita de a intelege/stii un lucru pentru mine duce implicit si la placere insa nu am gustat de pilda FRUMUSETEA MATEMATICII sau eu stiu ce altceva.Adica nu pot spune ca DETEST/URASC ceva anume daca nu o cunosc,e logic? Adica as aduce prejudecati acestei materii din cauza ca eu nu o stiu destul de bine, ceea ce nu e corect.Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| pemeserie a răspuns:

Buna! In primul rand, felicitari ca te gandesti atat de serios la treaba asta. Apoi, este normal sa ai intrebari legate de ce cariera vei urma si cu siguranta ai nevoie de ceva ajutor ca sa poti afla ce este cel mai bun pentru tine. Eu sunt consilier vocational si as putea sa iti spun care sunt pasii de urmat:
1. Sa te cunosti pe tine foarte bine. Asta inseamna sa afli ce iti place sa faci, cum iti place sa faci, care ar fi domeniile care te intereseaza si cat de mult potential ai pentru fiecare dintre ele. Asta se face printr-o testare facuta cu simt de raspundere. O poti face aici www.pemeserie.ro
2. La safrsitul procesului, s-ar putea sa fie nevoie sa stai de vorba cu un consilier vocational, ca sa ajungeti impreuna la o lista cu 3-4 profesii demne de luat in seama
3. De-abia de acolo ar fi ok sa faci comparatii: unde poti sa studiezi? cat te costa? cand vei castiga bani din asta? Cat vei castiga? Ce sanse ai sa te angajezi/se cere pe piata muncii?
4. inainte sa iei decizia finala, intrebarea cheie este: "care e lucrul pe care doresc sa il fac zi de zi timp de mai bine de 40 de ani din viata"
Pentru asta ai nevoie de suportul celor dragi, care cu siguranta vor veni in ajutorul tau daca il ceri. Apropo de asta, daca vrei sa te distrezi putin, poti intra pe http://cezicaitai.pemeserie.ro

Sper ca ti-am fost de ajutor si te-am mai limpezit putin. Ceea ce tocmai ti-am descris este un proces complet de orientare vocationala, care este important si obligatoriu in multe din tarile lumii, tocmai pentru ca tinerii au intrebari de geul asta. Si la noi ar trebui sa fie, insa din pacate se intampla rar, pentru ca lumea nu are acces la informatii. Ca si cost orientativ pentru un astfel de proces complet, ai putea sa te gandesti la aprox. 250 de lei (testare + consiliere) si la ceva timp de discutii in familie/cu prietenii. Poate parea un cost mare, dar nu trebuie sa le faci pe toate odata, si in plus este un cost mic comparativ cu efectul pe care ilva avea in profesia/cariera/satisfactia ta profesionala in viitor.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog sa imi spui.
Cu drag,
Anca

6 răspunsuri:
| silvia94 a răspuns:

Buna
incearca sa rezervi timp pentru fiecare materie in parte si studiaza, astfel iti vei da seama ca te atrage.
Mergi la biblioteca si ia-ti carti si citeste, poate te atrage roamana, sau daca te descurci la limbi straine, e foarte bine, asta e ceva de viitor, incearca in paralel cu ceea ce faci la scoala sa inveti alta limba straina te-ar ajuta f mult pe viitor.
Vezi geografia care combinata cu o limba straina(engleza in general, dar nu mereu ) vei putea ajunge un ghid turistic.
Sper ca te-am ajutat

| thealchemist a răspuns:

Ce ar fi sa faci filosofia?

| bleakk explică (pentru thealchemist):

Interesant... insa am doar o vaga idee despre insemnatatea acesteia

| thealchemist a răspuns (pentru bleakk):

Se pare ca iti place sa pui intrebari si sa te gindesti la ele, iar exact asta e filosofia.
practic vorbind nu te ajuta sa ai o anumita cariera in directia asta (in afara de profesor de filosofie), doar ca iti deschide mintea si iti schimba perspectiva asupra lumii.

| bleakk explică (pentru thealchemist):

Ai dreptapte, deci o cam scoatem din calcul, dar e bine sa fie acolo, la mine.

Răspuns utilizator avertizat