| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Pentru a deveni prezentator tv trebuie neaparat sa fac facultatea de jurnalism?
Ce ar trebui sa urmez dupa terminarea acesteia?
Sunt in clasa a 10 a in prezent, dar vreau sa ma informez in avans, asa ca, orice informatie noua despre acest domeniu m-ar ajuta.Multumesc

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Trebuie sa termini jurnalism la stat, dar asta nu e meserie. pot fi mici detalii care sa te impiedice sa apari pe sticla. Nu exista meseria de ``prezentator``, cele pe care le vezi pe sticla s-au format in redactie, au fost reporteri, si daca au avut ``fata`` la ele, sau i-au gadilat pe unii sub burta, apar la jurnal. Pt asta trebuie sa ai si tact, si cunostinte vaste din toate domeniile (social, politic, etc.) Apoi e pe termen scurt, 2-3 ani, frumusetea e trecatoare. Se fac diverse studii de piata, daca omul de rand s-a plictisit de moaca ta, te scoate.
Mai e un curs la Antene, au ei o scoala de 3 luni...
Dar se inchide inca o televiziune, s-au inchis si statiile din tara, sunt doar cateva locuri de jurnalisti, ca televiziuni sunt putine. Sunt sute de mii de someri in fiecare am care au terminat Jurnalism, si vor mai fi. At trebui sa fugi de jurnalism ca dracu de tamaie.
Dar probabil o sa-ti schibi optiunile, ca te vei maturiza.
Fa-te stomatolog si castiga 270 mii euro anual, avocat, jurist, notar. asistenta medicala. Sa ai o meserie care sa o poti practica pe cont propriu, fara sa fie nevoie sa bati din usa in usa ca sa te angajeze. O diploma cu care, eventual, poti pleca afara si profesa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte greu sa ajungi asa ceva, si nu este prea bine platit. cauta pe Youtube o fata, care povestea despre asta. titlul clipului era ceva gen de ce mi-am dat demisia din televiziune.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa faci facultatea de jurnalism si sa termini cu note foarte mari. Mai trebuie sa ai dictie perfecta, sa vorbesti engleza fluent, sa o stii la perfectie, sa fii slaba la corp si frumoasa la fata, ca sa ai o sansa sa intrii la preselectia de prezentator TV.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum e Andreea IASCA?
dictie are, recunosc cu mana pe pipota, dar slaba si frumoasa... NU PREA
in plus am vazut star p0rno care fara machiaj o luai la fuga, dar cu machiaj... OOOOOOOO, mama!

problema nu e facultatea, ci nepotismul, in general posturile de genul asta sunt foarte rar "open" (deschise) si in general in afara de dictie si PILE nu iti trebuie nimic, nu faci jurnalism, nu faci investigatie, nu trebuie sa gandesti, trebuie doar sa citesti de pe teleprompter

si acum ajung la JAVRA de Busu, care are dictie, e batran, arata ca un rahat SI VORBESTE DE PARCA AR AVEA IN FATA COPII RETARDATI angryangryangryangryangry
CUM RAHAT a ajuns unul ca ala marele rahat cu ochi fara pile?!?

si nici macar nu am inceput cu Buhnici, care e prezentator de IT dar CARE NU STIE IT... NICI MACAR PUTIN... NICI MACAR *****FOARTE PUTIN***** pentru el sistemul de operare baza la macOS si iOS e un Linux (DUMNEZEULE), el nu a auzit de BSD, nici de faptul ca Apple a modificat serios BSD-ul si a facut un UNIX (NU LINUX) numit Darwin, stiu ca multi vad, putin cunosc, dar putea sa spuna in puii mei "o clona de Unix cum e Linux-ul" NU sa spuna ca E LINUX! si SA INSULTE INTELIGENTA TUTUROR CARE STIU CE E AIA!
in plus e MINCINOS CAT CUPRINDE, a prezentat o firma care te invata pentru 700eu sa faci aplicatii de Android sau de iOS si la care a zis ca "ai job garantat" ca si cum respectiva firma iti garanta job-ul si chiar m-a facut sa cred (la 700eu e posibil) pana la nivelul ca am dat telefon si am intrebat
deci ala a facut facultate de IT... PE DRACU!