| tatianalili2005 a întrebat:

Perioadele de somaj, din cartea de munca, se considera vechime in munca in vederea acordarii sporului de vechime? Va intreb pentru ca fiecare institutie aplica diferit aceasta situatie. Astept un raspuns avizat si temeiul legal, va rog!
Multumesc pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, art. 16, alin. 3 si art. 32, alin. 4 munca prestata in temeiul unui contract individual de munca ii confera salariatului vechime in munca, de asemenea si perioada de proba constituie vechime in munca.
Fata de aceste prevederi legale consider ca numai perioada de timp in care ai fost angajata constituie vechime in munca si va fi luata in calcul la acordarea sporului de vechime, perioada de somaj fiind exclusa. Numai bine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, somajul nu e considerat vechime in munca.
Eu am fost somera cateva luni si nu mi s-a considerat vechime.