| Mihnea20410 a întrebat:

Poti sa fi ospatar in Anglia cu 8 clase? Sau ai nevoie si de bac?

18 răspunsuri:
| Endy22 a răspuns:

Sa stii meserie si sa fii serios. Nu-ti cere nimeni in Anglia diplome daca esti o persoana prezentabila.

| relian a răspuns:

In Anglia sau alte tari poti sa fii ospatar fara sa ai nici o clasa.ce trebuie sa stii? Sa stii meserie si sa citesti,socotesti,cam aia e tot.

Ca idee in statele unite nu-ti trebuie absolut nici o scoala nici sa fii presedintele tarii laughing deci scoala nu este o cerinta in cazul unui ospatar sau a unui presedinte de tara.
Nu trebuie sa fii nici prezentabil,in tarile astea trebuie sa fii serios,sa te tii de treaba,iar daca mai esti si prezentabil,ala este un atu pentru tine,poti agata femei f usor, poti primi tips ceva mai mult bla bla.

Dar cine te angajeaza nu o face uitindute la tine, sa arati bine, astia nu-s curiosi de cum arati, trebuie sa faci treaba, atit in Anglia cit si in state.In alte tari nu stiu, se angajeaza banui dupa cum arati, femei frumoase sa se culce patronii cu ele si alte rahaturi laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să fii acolo ospătar, să te angajeze, nu va conta dacă ai 8 clase, ci dacă ai pregătire profesională ca ospătar.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, fiindca nu-ti da nimeni "viza de munca" in uk, daca ai numai 8 clase.

| Osneros a răspuns (pentru Alex8080):

Deci mai bine sclavesti in restaurant in Anglia și stați 10 în garsonieră decât să faci facultate în România. Hai că am eu un loc de ospătar la restaurant.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirceastudent208 a răspuns:

Bac și 2 facultati

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Alex8080):

Stiu de cativa baiesti care spala vase la Londra de 4-12 ani, si stau in continuare cu altii in camera, nu par sa fi facut nici un progres; unul din ei avea o slujba buna aici si parinti instariti.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns (pentru Alex8080):

In UK salariul minim variaza cu varsta - daca are sub 18 ani o sa fie platit £4.81 pe ora si 99, 9% o sa fie platit cu salariul minim fiindca nici aici nu umbla cainii cu covrigi in coada si sunt multi oameni cu experienta de chelner/ospatar/barman care au ramas fara job cu pandemia ( multe baruri/restaurante/cluburi inchise). Deci mai mult de £1000 nu are cum sa ia pe luna (salariu +bacsis) daca lucreaza ca la carte. Chiria variaza in functie de zona, cheltuie cu electricitatea, incalzirea, transportul te poate costa mult si cu £100 nu mananci decat resturile de la colegii de camera. "Pe hartie" ce spui tu suna ok dar nu e asa comod sau usor nici in UK. Nu zice nimeni ca trebuie neaparat facultate sa reusesti in viata dar trebuie sa privesti situatia un pic mai realist ca banii nu se fac asa usor.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns (pentru Alex8080):

Eu am facut deja 6 ani de facultate, mi-au ajuns, mersi... deci nu e cazul sa imi spui tu mie cum este la facultate. Si m-am si distrat.

| Mihnea20410 explică (pentru Eireann):

Mersi mult!

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns (pentru Alex8080):

Sunt fata, am deja un pic peste 25 de ani, am fost "la buget" cum se spune toti cei 6 ani si am lucrat pe timpul facultatii (de obicei in vacante, weekenduri) desi recunosc ca imi mai dadeau si ai mei bani. Si stau pe banii mei de cand am terminat facultatea si am venit in UK.

| Osneros a răspuns (pentru Alex8080):

În mare nu-s de acord cu ce zici, dar la partea cu "nu ai nevoie de facultate ca sa faci bani si nu exista in viata trebuie sa faci asta:lice, facultate, angajare, pensie" și ce tine de ea ai mare dreptate. Ca să o duci bine ai nevoie de mai mult decât de facultate, dar asta nu înseamnă că o facultate nu te ajută. Poți să mori de foame sau s-o duci bine și cu, și fără facultate. Ideea e că dacă știi să te descurci, o facultate nu face altceva decât să te ajute.