| GeneralR15 a întrebat:

Psihologia si religia se contrazic? Ar influenta religia faptul ca as urma facultatea de psiholohie si viceversa?

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sa știi ca eu am văzut foarte mulți care au făcut facultatea de psihologie și pe cea de teologie.
Chiar și in liceu am avut 2 profi de religie care mai aveau și facultatea de psihologie pe lângă.
Nu influentează cu nimic.

| RAY a răspuns:

Cand afli despre natura umana, se poate sa devi macar deist

| Kron5tadt a răspuns:

Nu, nu se contrazic. Psihologia si teologia (si implicit stiinta) trebuie sa fie complementare, acesta fiind un lucru esential pentru intelegere.

| xerxes1 a răspuns:

O diploma in plus nu strica.
Cand o sa te duci la somaj sa nu uiti sa o iei cu tine.

| Daryusxz a răspuns:

Cam da ca vin intrebari rationale si se bat, nu ai cum sa mergi pe ceva ce e sigur si in acelasi timp pe ceva in ce trebuie doar sa crezi ca asa trebuie si asa te-a invatat... Eu te sfatuies sa iti vezi de viata iar daca crezi in dumnezeu crede pentru tine, stii poti fi bun si fara frica ca vei ajunge rau dupa moarte.

| doctorandus a răspuns:

Era mai demult un utilizator, Martzian, a absolvit psihologia si e crestin fundamentalist. Deci: se impaca.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, liderul evanghelic James Dobson e de meserie psiholog. Mai crestini si mai de dreapta ca Dobson sunt doar membrii Ku Klux Klan.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Daca te faci psiholog ca sa le zici oamenilor care vin la tine sa mearga mai des la biserica mai bine stai parcata laughing

| flixbuster a răspuns:

Psihologia este o stiinta. Ca orice stiinta, accepta ideea de eroare atunci cand practica infirma teoria si astfel evolueaza prin aparitia unei noi teorii corectate. Apoi, ciclul se reia.

Religia nu este o stiinta. Ea nu accepta ideea de eroare si se pretinde adevar universal valabil. Prin urmare, nu poate evolua si devine in timp anacronica. De asemenea, daca o religie pretinde ca detine adevarul absolut, ca si consecinta imediata, orice alta religie trebuie sa fie gresita - de aici intoleranta religiilor una fata de alta. Este cazul iudaismului, crestinismului si islamismului - desi Yahve, Dumnezeu si Allah sunt unul si acelasi. Nu mai vorbim de intoleranta diverselor secte una fata de cealalta in cadrul aceleeasi religii: catolici vs ortodocsi sau sunniti vs siiti.

| zăGhost a răspuns:

Depinde de tine daca ar influenta sau nu. Exista profi de psihologie atei, agnostici si crestini. La facultate ii poti intalni pe toti. Tu alegi cat vrei sa le impartasesti parerea despre divinitate.

| GeneralR15 explică (pentru supadeceapa):

Nu asta era ideea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai demult religia era o ramura a psihologiei, sau psihologia veche. Deci...