| anonim_4396 a întrebat:

Recomandare de niste meserii (realiste) venind dintr-un trai modest.
Am ajuns la varsta in care trebuie sa-mi fac o "meserie" a mea ca sa nu mai fug de la un domeniu la altul pana la 80 de ani.

Am lucrat in ceva domenii,am dat si cu carca ca e bine sa le stii pe toate dar am vazut ca unele ma pricep mai bine ca altele.

De exemplu in zidarie,tencuiala,schelari,faianta, lucrari cu "mana", nu am indemanare si nici atractie.
Rezist la efort fizic, am lucrat ca manipulant, salahor dar nu merita sa strici sanatatea pentru salarii mici.
In domeniul asta daca nu esti maistru/ mester iti pierzi timpul si sanatatea, cum am scris nu am indemanare spre asa ceva.

Am lucrat in paza, cel mai prost platit domeniu.
Am bagat tot felul de ture, 12/24-12/48, 24/48, 24/24 - nu scapi de salariu minim pe economie.

Stiu sa vorbesc limba engleza cat si sa scriu, am o inclinatie spre IT dar trebuie sa invat mai mult, nu sunt destul de bun sa administrez o retea, sa codez sau sa umblu cu aparate de la service pentru probleme ce apar pe teren sau intr-un hotel.
Am liceul si diploma de bacalaureat.

Nu am facut o facultate deoarece nu stiam spre ce sa aplic si nu te ajuta sa faci o facultate la plesnire daca nu ai o inclinatie spre ea.

In IT ar trebui sa o iau de jos, ma gandesc la o calificare /scolarizare.
Asa daca ma duc fara nimic intr-un serivice de telefoane sau laptopuri imi baga de L-V cu minim pe economie, iar nu e bine.

Mai am domeniul in armata sau navigatori sau asistenti in medicina.
Stiu ca trebuie scolarizare si bani investiti dar ar merita.

Poate cer prea mult dar nu am avut cineva sa-mi "deschida" mintea, sa ma hotarasc ceea ce vreau sa fac in viata.

Practic vreau sa scap de salariu de minim pe economie, nu mai pot trai asa.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te inteleg cam asta e realitatea in tara asta, numai era ca odata cand lumea se angaja si de acolo iesea la pensie, pe vremea lu Nea Nicu cel pe care toti il blameaza, iata ca era mai bine, de ce? in ce loc de munca actual in cae stai 10-16-30 de luni mai poti sa capeti vechime, nu capeti vechime nu primesti marire la salariu, e Paradisul unor patroni care angajeaza oameni pe alde 90 de zile, isi fac treaba cu ei si apoi altii, platindu-le la oameni salarii mizere.
Rare sunt cazurile in care poti ajunge sef prin vechimea pe care o ai la locul de munca si chiar daca exista sunt fie locuri la stat fie la multinationale care nu-s cu capital romanesc
Ce sa zic o tara de rahat!

| MrJoker30 a răspuns:

Străinătate!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te pricepi, iti recomand meseria de TAMPLAR DE LEMN.
Este o meserie cautata si banoasa, iar concurenta aproape inexistenta!
Tamplarii cauta ucenici, dar nu prea gasesc, cu toate ca se plateste bine.

Alte meserii tot mai cautate: constructor de semineu si sobe de teracota. Doar cei cu bani multi isi pot permite, dar sunt foarte putini specialisti.

Mai sunt si alte meserii rare si banoase, si in alte domenii.

Evident, ai nevoie de cel putin 10 ani de practica pentru a cunoaste orice meserie la un nivel sa-ti deschizi afacerea proprie, dar MERITA!

| HelpingHands a răspuns:

Ar fi bine dacă ai putea face experiență într-un service IT sau GSM. Dacă faci experiență, în timp o să ajungi să câștigi bani mai multi.

| Cristian29 a răspuns (pentru HelpingHands):

Tin minte ca facea cineva mentananta la un hotel.
Switch uri, cabluri, se ocupa de ups urile sau probleme ce tinea de acces pointuri.
Este aceiasi cu ce fac baietii de le deranjamente de la cablu/internet?

| HelpingHands a răspuns (pentru Cristian29):

Eu m-am referit la service-uri (unde se repară calculatoare sau telefoane/tablete). Nu pot să-ți spun nimic despre cabluri și switch-uri, ca nu cunosc domeniul. Dar dacă te pasionează aceste lucruri, fă un efort în acest sens.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu iti trebuie mari cunostinte in it pentru un service gsm. Daca vrei niste meserii bine platite si distractive:

•Padurar(7000-8000 lei in sus)

•Pompier (4500-9000lei)

•Sudor in strainatate(2000-6000 euro)

| Cristian29 a răspuns (pentru Simpatic):

Stiu pe unii care scot bani frumosi (pentru Romania ca afara se scot mai bine) din schele, montat rigips, faianta, zugravire dar ei sunt pe meseria lor, o practica de cel putin 10 ani si cum am spus, nu am ochiul si nici indemanarea, plus ca meseria care te intereseaza "se fura" cum se zice.
Mi-am dat seama cand trebuia sa fac pentru mine acasa, s-a zugravesc si sa zidesc o portiune, era migalos si enervant, am zis ca n-as face nici pentru 100.000 lei, nu rezist psihic la genu de meserii.

| Cristian29 a răspuns (pentru Mirel4412):

Pentru pompier intri mai repede ca in armata?

| Mirel4412 a răspuns (pentru Cristian29):

2 ani scoala de subofiteri, varsta maxima pe care poti sa o ai pentru a intra la scoala de subifiteri este de 27 de ani. Pe langa testul la matematica care e destul de usor si probele sportive tot usoare, nu ai nimic de invatat.