| gheorghita24 a întrebat:

Sa ma transfer de la profesionala(Mecanic-auto) la liceu? Da sau nu? Care sunt avantajele unei scoli profesionale?

Răspuns Câştigător
| Quiin a răspuns:

laughing Nu fa greseala sa te transferi la liceu. La profesionala o sa iesi cu o meserie banoasa iar la liceu o sa-ti storci creierii sa inveti istorie si altele, care nu iti v-a aduce painea pe masa. Si eu sunt tot la profesionala si e mult mai bine.

| gheorghita24 explică (pentru Quiin):

Mersi mult big grin acum sunt din nou increzator in mine. pana acum imi parea rau ca nu am dat la liceu dar tu m-ai facut sa am din nou incredere in mine big grin multumesc

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Care sunt avantajele unei scoli profesionale?" rolling on the floor
În afară de cei 200 lei/lună, NU ai nici un avantaj!

Tu trebuie să decizi dacă vei face faţă "pretenţiilor" de la liceu big grin

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Ca o aluzie/clarificare la "părerile unor copilaşi" : Aş vrea să văd un angajator/o firmă care să vrea ( sau să dorească ) să angajeze un absolvent de şcoală profesională!
Din PĂCATE, nici cei cu liceu NU îşi găsesc servici; ca să nu mai amintesc că, în general, CONDIŢIA pusă este ca respectivii candidaţi să aibă Diplomă de BAC!

Apoi, chestia cu "o sa iesi cu o meserie banoasa" chiar mă face să RÂD laughing
Meserie "bănoasă" vei avea după ce termini un liceu + promovezi BAC-ul + faci o Facultate + 1 Master!

| gheorghita24 explică (pentru bursuc001):

Cine crezi tu ca o sa faca pe langa liceu facultate si masterat? laughing)))) prea multi ani din viata irositi pe bancile scolii

| bursuc001 a răspuns (pentru gheorghita24):

Mda, fiecare cu părerea lui happy
Oricum, sunt destui care fac 1-2 facultăţi + master...

| Peridava a răspuns:

De la profesionala iesi cu o meserie si, important, cu o "patalama" la mina ca esti specializat in ceva. Lucru cautat acum. Locul de munca este aproape asigurat. Poti continua cu liceul dupa terminarea profesionalei.