| Feri5 a întrebat:

Să zicem că vreau să fiu medic. Pasiunea mea este aceea de a ajuta un pacient să trăiască. Dar, mă pasionează și "universul" tehnologiei. Dacă voi fi medic, iar acasă sau în timpul liber lucrez la aplicații, de genul cercetare în medicină, biologie, chimie, tot ce ține de medicină, fără să am o facultate de IT, dar știind foarte bine informatica, pot crea și vinde aplicații din domeniul medical?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu te opreste nimeni. Important este sa poti.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

E frumos sa visezi, insa, adevarul este ca va fi foarte improbabil. Ca medic ma indoiesc ca vei mai dispune de timpul sau cheful de a face altceva in putinul tau timp liber. Iar ca veni vorba de "Pasiunea mea este aceea de a ajuta un pacient sa traiasca.", esti sigur de asta? Suna prea mult a ceva ce ar spune un goodie two-shoes superficial. Nu neg autenticitatea dorintelor tale, insa, o sa vezi ca cu timpul te vei schimba. Abia atunci, in caz de inca-ti pastrezi aceasta "pasiune", poti a-ti urma cu certitudine visul de a deveni medic.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ma rog, am dat acest raspuns in baza presupunerii ca inca esti un copil. Cel putin asa am dedus din intrebarea ta.

| Floridori a răspuns:

...sau ai putea lua in calcul meseria de inginer medical.

Oricum, daca vei ajunge sa faci Medicina, cred si sper ca vei realiza ca nu implicarea emotionala te va face mai bun.Din contra! Cu cat esti mai detasat de cazurile pacientilor tai, cu atat mai mult iti vei mentine gandirea limpede pentru a putea actiona in consecinta in amumite momente-cheie.
Stiu ca multe seriale si emisiuni TV promoveaza aceasta idee a medicului care se implica emotional, insa in realitate, lucrurile stau altfel si asa si trebuie sa fie pentru ca totul sa mearga bine.
Nu zic sa fii total nepasator, dar gandirea aceasta care implica emotii puternice si sentimente felurite in legatura cu pacientii nu prea are ce sa caute in meseria de medic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur ca poti big grin

| 1234568807 a răspuns:

Salut, daca vrei sa fii medic, trebuie sa stii in primul rand ca medicii nu prea au viata personala, trebuie sa stai sa memorezi carti despre medicina pana la o varsta inaintata, ca sa faci meseria asta trebuie sa ai un psihic foarte puternic si sa fi pregatit in orice moment pentru orice, iar o simpla greseala il poate costa viata pe pacient

| Simpatic a răspuns:

Medicii la noi devin medici nu ca sa ajute pacientii si sa vindece ci pentru bani, la ceea ce aspiri tu acum sunt vise care este poisibil sa treaca...gustul banilor oricum schimba pe toata lumea.