| Th3Unknown a întrebat:

Am 15 ani si as vrea ca in viitor sa devin programator. Stiu ca este greu, insa nu-mi lipsteste vointa. Daca va intereseaza rezultatele scolare ca sa va dati seama de competente vi le voi scrie. Chiar trebuie sa excelezi la matematica? Sunt tare nelamurit daca se merita sa intru la un liceu pe matematica/informatica sau la uman pe stiinte sociale.Mersi mult.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Pentru programare ai nevoie de multa matematica. Nu degeaba exista profilul mate-info. La mate-info se face programare. Ai neaparat nevoie de acest profil. Si de multa ambitie si perseverenta. Dar cu toata ambitia si perseverenta din lume, nu vei reusi daca stai prost cu matematica (adica daca nu poti invata matematica) sau daca nu iti place matematica. Trebuie sa te gandesti daca vrei si daca poti sa inveti atata matematica. Si eu tot ceva cu informatica vreau sa fac. Parintii mei lucreaza in domeniu si ma intereseaza mai ales sa lucrez in domeniul jocurilor. Eu sunt deja la filologie dar studiez din greu informatica si reusesc chiar si fara matematica. Dar eu nu vreau sa fiu programator. Exista cursuri pe care le poti urma si apoi cine stie unde ajungi. Tatal meu a facut niste cursuri online la Cisco acum vreo 4 ani. A luat aproape numai 10 la teste (era testare online si cursurile le invatai la fel) si nu e cine stie ce matematician. Era vorba mai mult de teorie. Ideea e ca l-au sunat de la Cisco si l-au chemat sa lucreze in America pentru ei. Nu s-a dus pentru ca are alte afaceri aici, plus ca nu era tocmai tinerel si eu si fratele meu eram mici, nu a avrut sa ne paraseasca. Dar ar fi fost o sansa. Si inca una grozava. Cam acelasi lucru am de gand si eu. Si ma bucur mult ca nu am nevoie de mate.

17 răspunsuri:
| Ichnat a răspuns:

Da trebuie sa excelezi la matematica!
Programarea pentru avansati cere muuuuuuuulta matematica! happy

| Th3Unknown explică (pentru Ichnat):

Vream sa spun ca doar cei "de zece pe linie" au sanse sau si cei ca mine cu 9 si 10 (doar astea 2 note le am, din pacate uneori mai multi de 9). Mersi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa stii matematica la un niveli ridicat nu neaparat excelent. Exista si ramuri in programare precum grafica unde ai nevoie de matematica serioasa nu gluma.

pai daca vrei programare ce naiba sa cauti la stiinte social? normal ca mate info altfel vei avea un mare dezavantaj in facultate. totusi profilul de mate info pune bazele cunostintelor de programare.

| Th3Unknown explică:

Sau macar altceva in domeniul IT, nu neaparat programator. Sunt pasionat de calculatoare si as vrea sa profit de faptul acesta.

| Ichnat a răspuns (pentru Th3Unknown):

Ai sanse! happy Sper! big grin

| Th3Unknown explică:

Pana acum nu am avut media mai mica de 9 la matematica. Media generala cea mai mica pe clasa a 5-a 9, 57 si pe a 7-a cea mai mare pana in prezent 9, 66. Anul acesta, fiind ultimul, tin sa trag mai tare si sa prind un rezultat si mai bun.

| Th3Unknown explică:

Va multumesc enorm pentru raspunsurile voastre. Le voi lua drept sfaturi si presupun ca imi vor fi de mare ajutor. Mersi inca o data!

| SonicAndrei a răspuns:

Acum am terminat clasa a 9 la mate-info și a fost greu (cel puțin la matematică iar la informatică am un profesor sever). Limbajul C++ nu e greu, doar să-l pricepi. La început vei face programe de genul "Se dă un număr natural. Să se afle câte cifre are acest număr".

Deși poate îți va fi mai greu la început, vei avea un viitor asigurat. Se câștigă foarte bine în capitolul Informatică.

Până acum nu mi s-a părut că trebuie să fi bun la matematică ca să fi și la informatică. Totuși, am observat că câteva chestii (lecții) au fost predate la mai multe materii (info, mate, logică și încă ceva, o lecție era aproape comună).

| Th3Unknown explică (pentru Kriss96):

Ei bine, eu aveam de gand acelasi lucru. Mai sus am spus stiinte sociale insa din greseala.Eu as da la filiologie precum a facut si mama iar apoi cum ai spus tu. De fapt tot in domeniul jocurilor as vrea sa lucrez. Orice, care sa fie profitabil. Visul meu, subliniez visul, chiar daca nu e imposibil, e sa ajung la o companie ca Infinity Ward, Bethesda, Activision, Ubisoft, EA, Square-Enix, etc. Altfel spus, eu nu tin neaparat sa fiu programator ci orice se poate in domeniul IT, fiind foarte profitabil si avand viitor.

| usuk a răspuns:

Cel mai bine e sa faci ce-ti place

| mdaria a răspuns:

Daca vrei sa devii programator nu are neaparat treaba cu matematica. Trebuie sa stii programare, iar asta o poti invata si autodidact. cel mai bine e sa intrii unde crezi ca iti place cel mai mult. Sotul meu e programator, dar a invatat totul singur.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Th3Unknown):

Tu nu prinzi esentialul din discutia asta. nu conteaza notele, notele sunt niste cifre scrise pe hartie. conteaza sa iti mearga capul. daca ai sa dai la o facultate de profil ai sa ai probleme cu examenele la matematica daca nu urmezi un profil de mate info, daca programarea se ia oarecum de la 0 in facultate, matematica te ia de la nivel de mate-info.

Daca zici ca te pasioneaza jocurile si grafica sa stii ca abia atunci intri pe domeniul comun al matematicii si informaticii.

| Kriss96 a răspuns (pentru Th3Unknown):

La mine nu e neaparat ca ar fi profitabil. Oricum e si super profitabil. Dar pur si simplu asta imi place. Trebuie sa-ti si placa ce faci. Eu vreau sa lucrez la Ubisoft sau Blizzard. Mai ales Ubisoft da salarii foarte mari. Dar Cisco e un inceput bun ca sa te faci cunoscut.

| Th3Unknown explică:

Informatiile si sfaturile care mi le-ati dat imi sunt deajuns.Multumesc si succes in continuare!

| Zenithf a răspuns:

Ce se face la noi in scoli pe acest profil este depasit. Este bine sa faci un profil real, pentru ca ai nevoie de cunostinte de baza - algoritmi, scheme logice, matematica - dar ca sa ajungi un programator bun trebuie sa faci tu multa practica pe langa, sa fii in pas cu lumea. Sa fii bun programator la noi in Romania inseamna sa fii in primul rand un bun autodidact. Spor la invatat!winking

| vinusipaharu a răspuns:

Mergi la mate info.
Te poti apuca aici: www.code.org

| andreifun07 a răspuns (pentru Th3Unknown):

Unde scrie asta? Spune ceva mai constructiv, poti ajunge orice, doar sa-ti doresti cu adevarat si sa-ti placa cu adevarat ceea ce faci si sa ai o ambitie uluitoare. Sunt multe de zis, chiar foarte multe. Nu mai trage concluzii aiurea ca doar cei cu noua si zece pe linie au sanse fiindca te inseli.