| SalvatoreLeon a întrebat:

Sal TPU invat la un liceu tehnic (slab) sunt clasa a 12 exista vreo sansa sa intru in criminalistica? ce conditii cere? ce trebuie sa fac dupa ce termin liceu sau pot face ceva si in timpu liceeului? Si de la ce varsta? s-au daca nu pot face asta macar ceva in domeniu de biologie, chimie...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| bogdan1004 a răspuns:

Sansa exista in totdeauna.Iei bacul cu minim 9, si conteaza media de 9-12, nu te sfatuiesc sa mergi la Drept ca nu reusesti.Mergi la ACADEMIA DE POLITIE, si sa vezi daca intri si din anul 2 mergi la domeniu criminalistica

7 răspunsuri:
| SalvatoreLeon explică (pentru bogdan1004):

Pai si e vreo diferenta daca merg la academia de politie sau la drept? ma refer daca voi ajunge criminalistic difera avantajele sau e tot aceeas? Multumesc astept raspuns

| bogdan1004 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Da,e o diferenta intre ACADEMIA DE POLITIE SI DREPT.Care ar fi?
Pai sa vedem... daca mergi la:

-DREPT:e foarte greu, cand termini trebuie sa dai si la Institutul national de magistratura mai 3 ani si multi au cazut cu medii de 9 si 10, si dai doar un master in criminalistica
-Academia de Politie:e mult mai usor, cand termini la ei criminalistica, deja esti criminalist dupa o saptamana lucri e mult mai okey si nu e atata bataie de cap si nu te costa mult.E la drept de costa 33.000 lei pe an + ca trebuie sa faci dupa ce termini drept pentru a activa in drept penal(criminalist, procuror, procuror-criminalist, judecator) trebuie sa faci practica cu un procuror si iti ia cam 10.000 euro

| SalvatoreLeon explică (pentru bogdan1004):

Aha am inteles dar ma referam la avantaje de exemplu la drept se plateste mai bine ca la academie sau e la fel iar la drept primesti cazuri mai importante de rezolvat? sau e la fel?

| SalvatoreLeon explică (pentru bogdan1004):

Imi poti lasa o adresa de messenger daca ai sa vorbim multumesc o zi buna!

| bogdan1004 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Id de mess si vorbim in privat:bogdan_albitrul

| bogdan1004 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Nu stiu ce sa iti spun.....normal cei de la politie primesc cazuri importante, si cei de la Drept doar daca se face procuror(cel care conduce ancheta, cheama la audiat, aresteaza)

| SalvatoreLeon explică (pentru bogdan1004):

Niste teste pentru criminalistica unde pot invata cate ceva sti? mersi! astept raspuns aici ori pe messenger cand intri ca te-am adaugat!