| Stefanbossnet a întrebat:

Sall nu stie cineva unde pot gasi tutoriale in romana pentru adobe premiere pro? cine ma ajuta primeste funda!

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Scuza-ma, ai zis ca vrei in romana, am vazut dupa ce am raspuns... OK, uite aici http://creativemonkeyz.com/tutoriale/premierpro-01-reguli-de-montaj/

| stefan110310 a răspuns:

Nu e de ajuns sa cunosti programul. acesta inseamna 15-20%. restul de lucruri cand le inveti? saritura peste ax, taietura pe miscare, racorduri de privire, de decor, de ton, planurile cinematografice, miscari de camera, plonje si racursi. astea le inveti prima data. asta invata regizorii de platou, editorii de stiri si emisiuni. crede-ma ca stiu, lucrez in domeniu

| Stefanbossnet explică (pentru stefan110310):

Asta vreau si eu sa fac! ma poti ajuta cumva?
iti las id-ul meu: stefan_bossnet@yahoo.com

| stefan110310 a răspuns:

Nu lucrez ca editor video dar stiu editare video. trebuie sa cunosti planurile cinematografice, racordurile care pot fi: de miscare, de culoare, de contrast( reglaj diafragma), decor, recuzita, ton, voce, miscare, pozitie etc. ceea mai vizibila si deranjanta eroare de montaj este "saritura peste ax" precum si o taietura proasta pe miscare. gasesti pe net orice. exista si o carte, daca o gasesc ti-o trimit.

| emrys369 a răspuns (pentru stefan110310):

Cum se numeste cartea ca sunt si eu interesat,
daca poti trimitemio si mie, te rog frumos
sufletdecopilofficial@gmail.com