| RalucaTyan a întrebat:

As dori sa stiu ce studii imi trebuie pentru adevenii medic stomatolog De asemenea la ce voi da la examenul de admitere si cum se calculeaza media de admitere. Dar cu locurile la stat sau cu taxa cum sta treaba? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| JIJ a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci intai medicina 6 ani, apoi sa faci un rezidentiat 4 ani pe specialitatea stomatologie (bine inteles in timpul rezidentiatului esti platita de stat) apoi dupa 10 ani iesi doctor calificat, admiterea se face in functie de facultate, daca vrei sa dai in Cluj Sibiu, sau unde vrei tu cauti niste numere si ii suni si ii intrebi ce carte sa inveti pentru admitere, media se face media totala bac si liceu 50 % si 50 % media de admitere, asa era din cate stiam eu.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Facultatea de Medicina Dentara happy si liceu preferabil la profilul bio-chimie, dar nu e obligatoriu.
Locurile de stat sunt gratuit adica nu se plateste taxa anuala, iar la locurile cu taxa se plateste aceasta suma anuala. Se intra in functie de medie, cei cu medii mai mari prind locurile bugetate.

| onasis1961 a răspuns:

Ai nevoie de liceu adică să ai bacul, apoi facultatea de stomatologie. După examen în funcţie de locuri cam între 30-40 intră la buget şi cam tot atâţi la taxă. Baftă!

| RalucaTyan explică (pentru onasis1961):

Va multumesc pentru raspunsuri.

| Dana211 a răspuns (pentru JIJ):

Ceva mai aberant nici nu puteai spune. Nu exista facultate de stomatologie la care sa se intre pe baza de admitere si sa se ia in considerare 50% media de bac si liceu

| JIJ a răspuns:

Ahhh...Treebuie sa faci 6 ani facultate medicina dentara! Pentru ca este si medicina generala.